Na slávnej rely síce toto auto úspešné nebolo, aj tak mu však poriadne zdvihla hodnotu

Zaujímavosti Rozpadnutá Lada Niva za 55 000 eur: Zbláznili sa?

Foto: RM Sotheby's

23.8. 2018 12:15 Lada Niva má medzi mnohými motoristami status terénnej legendy, ktorá poslúži takmer vždy a všade. Viacerí si ju preto vedia aj poriadne oceniť. Aby však stála desaťtisíce eur? Tento kúsok skrýva prekvapenie.

Lada Niva si ako model prežila už všeličo. Naposledy sme ju mohli vidieť napríklad v špeciálnej úprave, ktorá pripomínala populárny Mercedes-Benz triedy G, či v akcii na rely. Možno tak na prvý pohľad nevyzerá, no vysoké rýchlosti a komplikované rýchlostné skúšky jej po niekoľkých úpravách sedia ako uliate.

Na slávnej rely síce toto auto úspešné nebolo, aj tak mu však poriadne zdvihla hodnotu
Na slávnej rely síce toto auto úspešné nebolo, aj tak mu však poriadne zdvihla hodnotu
Zdroj: RM Sotheby's

Dokazuje to aj kúsok, ktorý je aktuálne na predaj v aukčnom dome RM Sotheby´s. Známa sieň očakáva, že rozpadnutú Nivu sa podarí predať približne za 55 000 až 84 000 eur. To už je, vzhľadom na vek a reputáciu automobilu, poriadna pálka. V tomto prípade však má svoj dôvod.

Exemplár, ktorý Briti v Londýne ponúkajú, sa totiž zúčastnil rely Paríž-Dakar ešte v jej pôvodnom formáte v roku 1981. Auto má kvôli odľahčeniu plastovú kapotu i všetky dvere, ďalej zväčšenú palivovú nádrž, zosilnené nárazníky, prídavné reflektory a mohutnejšie pruženie. Na štarte sa v Paríži postavila Niva s číslom “167” a bola jednou z dvanástich ruských off-roadov, ktoré v danom ročníku štartovali.

Číslo 167 zjavne nebolo šťastné, pretože táto Niva slávne a náročné preteky nedokončila. Lada však ukázala, že jej kompaktný teréniak nie je úplne na zahodenie, jeden zo štartujúcich totiž s podobne upraveným vozidlom skončil na bronzovej priečke. Táto Niva má vysokú hodnotu aj preto, že sa nachádza v takmer úplne pôvodnom stave, čo však so sebou prináša aj isté nevýhody. Do jej renovácie bude ešte zjavne treba vraziť nemalý balík peňazí.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia