Dacia Duster pre pápeža Františka.

Zaujímavosti Pápež znovu ukazuje svoju skromnosť: Voziť ho bude špeciálne upravená Dacia Duster

Foto: gruprenault.ro

2.12. 12:22 Populárne lacné SUV dostalo pápežské vlajky i odnímateľnú strešnú konštrukciu, navyše má odlišné sedadlá a je znížené o 30 milimetrov.

Aktuálna hlava katolíckej cirkvi už viackrát šokovala verejnosť. Neraz bol pápež František nečakane otvorený, pri kontroverzných témach vyzdvihuje lásku a toleranciu. Od predchodcov sa líši menej honosnými róbami či oficiálnymi automobilmi. V jeho garáži aktuálne nastala zmena, ktorou Svätý Otec opäť znovu ukazuje svoju skromnosť. Voziť ho totiž bude po novom ľudová Dacia Duster.

Hviezda rumunskej značky nenastúpila do služby pápeža v sériovom stave, ale je špeciálne upravená vo viacerých smeroch. Najvýraznejšou zmenou je presklená strešná konštrukcia s otvorenými bokmi. Nejde teda o vzduchotesnú a nepriestrelnú kapsulu, aké mal tzv. Papamobil viackrát v minulosti. Tento prvok je navyše odnímateľný.

Úpravy na vozidle vykonala špecializovaná firma Romturingia.
Úpravy na vozidle vykonala špecializovaná firma Romturingia.
Zdroj: gruprenault.ro

Nadstavba na lacnom SUV slúži na základnú ochranu pápeža pri verejných udalostiach a František sa pod ňu musí zmestiť postojačky. Umožňuje otváracia strecha s veľkou plochou skla. Špecifický je tiež bledo čalúnený interiér, ktorý obsahuje pohodlnejšie zadné sedadlá určené pre hlavu katolíckej cirkvi.

Dacia je znížená o 30 milimetrov. Dôvodom však nebola snaha o športovejší vzhľad či lepšie jazdné vlastnosti, ale uľahčenie nastupovania. Neodmysliteľnou súčasťou zmien bola inštalácia pápežských vlajok na predných blatníkov. Všetky zásahy vykonala rumunská firma Romturingia, ktorá sa na domácu značku špecializuje a stojí aj za prestavbou typu Duster na pick-up.

Video

Diskusia