Mokré lístie môže byť na vozovke rovnako nebezpečné, ako sneh.

Zaujímavosti Nástraha, ktorú vodiči často podceňujú: Toto je na cestách rovnako nebezpečné ako sneh či ľad

Foto: www.pixabay.com

13.11. 8:30 Odborníci z Fordu si posvietili na to, ako sa bude správať auto na vozovke plnej mokrého lístia. Ich verdikt vás zaručene prekvapí.

Jazda na klzkom povrchu je pre mnohých vodičov veľmi problematická a tak niektorí z nich za týchto podmienok ani nevyrazia z domu. Nejde však len o sneh a ľad na vozovke, rovnako nebezpečná je aj jazda na mokrom lístí, ktoré ale nevzbudzuje na ceste taký veľký rešpekt. Stačí však malá nepozornosť a auto sa na lístí môže šmýkať rovnako ako na snehu či ľade.

Automobilka Ford sa rozhodla tento problém otestovať. Test prebiehal najskôr na zasnežených škandinávskych cestách, kde odborníci zmerali, ako rýchlo sa začne automobil šmýkať. Po zistení potrebných údajov sa presunuli na dráhu do Belgicka, kde rovnaký pokus zopakovali na ceste s mokrým lístím. Počas testovania použili na meranie jednotky dĺžky v metrickej sústave, zodpovedajúce jednej milióntine (1×10−6) metra “µ”. Čím bola táto hodnota nižšia, tým bol povrch vozovky šmykľavejší.

Po otestovaní škandinávskych a belgických ciest ale ostali odborníci zaskočení. Vývojový inžinier spoločnosti Ford of Europe vyhlásil: “ Bolo zábavné uskutočniť takýto experiment, no výsledky ktoré z neho vzišli sú vážne.“

Mokré lístie môže byť na vozovke rovnako nebezpečné, ako sneh.
Mokré lístie môže byť na vozovke rovnako nebezpečné, ako sneh.
Zdroj: www.pixabay.com

Výsledky testu totiž potvrdili, že vrstva mokrého lístia je na vozovke minimálne rovnako nebezpečná, ako sneh a ľad nachádzajúci sa na nej. Výsledná hodnota “µ” bola totiž pri jazde na listí v rozmedzí 0,3 až 0,4 čo je podobné jazde na snehu. Tento experiment by tak mal pripomenúť všetkým vodičom, aká dôležitá je opatrnosť na cestách a to nielen počas zimy.

Automobilka Ford vykonáva takéto testy len raz za čas, no tento poslúžil na vývoj ich nového bezpečnostného systému, ktorý je pripravený práve pre klzké povrchy ciest a nájsť sa dá napríklad v novom Ford Focus Active.

Diskusia  ()

Video

Diskusia