JE Design Škoda Octavia RS230 Combi

Zaujímavosti JE Design: Tri stovky koní pre Octaviu RS

Foto: JE Design

24.10. 2016 14:30 České kombi v špičkovej úprave má niekoľko drobných komponentov bodykitu, znížené pružiny a maximálny výkon 221 kW (300 k).

Začiatkom minulého roka predstavila Škoda doposiaľ najrýchlejšiu verziu typu Octavia, ktorá dostala prívlastok RS230. Okrem výkonu zvýšeného na číslo obsiahnuté v mene prešla viacerými ďalšími zmenami. No ak by to niekomu nestačilo, môže sa obrátiť napríklad na firmu JE Design. Meno spájané zväčša s automobilmi Seat sa totiž tentokrát chytilo „oktávky“ v špičkovej verzii.

Škoda Octavia RS230 Combi v úprave JE Design
Škoda Octavia RS230 Combi v úprave JE Design
Zdroj: JE Design

Nemecký špecialista si vzal do parády vyhotovenie kombi, ktorého vzhľad zmenil niekoľkými zásahmi. Asi najvýraznejším z nich je inštalácia 20-palcových diskov kolies farebne korešpondujúcim s lakom karosérie. Rovnaký odtieň nesie aj niekoľko drobných komponentov bodykitu: trojdielny predný spojler, plasty prekrývajúce časť svetlometov, difúzor a nadstavec strešného spojlera. Kontrastom k tmavým tónom je naopak hliníková ochranná lišta na nakladacej hrane.

Okrem vizuálnej stránky sa tuner zameral aj na techniku. Škoda Octavia RS230 Combi dostala do vienka pružiny znižujúce svetlú výšku o 35 milimetrov, pričom v ponuke je tiež nastaviteľný set KW obsahujúci aj tlmiče. Prepĺňaný štvorvalec prešiel výrazným posilnením. Špeciálne výfukové potrubie spolu s modifikovanými dátami v počítači motora vyústili v maximálny výkon 221 kW (300 k) a krútiaci moment 430 Nm.

Štvorvalec má špeciálny výfuk a počítačové dáta
Štvorvalec má špeciálny výfuk a počítačové dáta
Zdroj: JE Design

Tri stovky koní nie sú pre Octaviu RS ani náhodu málo, v špeciálnej úprave sa české kombi dotiahlo aj na koncernový Volkswagen Golf R. Dynamickými parametrami sa s ním však rovnať nemôže. JE Design hovorí len o drobnom zlepšení: čas potrebný na šprint 0-100 km/h sa skrátil o dve desatiny na 6,6 sekundy a maximálna rýchlosť stúpla z rovnej dvestopäťdesiatky na 258 km/h.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia