ikona Múzeum Mercedes

Zaujímavosti Múzeum Mercedes: To najlepšie na koniec

Foto: Marek Pokrývka

23.12. 2015 19:00 Trojcípa hviezda si svoju históriu ctí. Vo futuristickej budove jej múzea nájdete špičkovo spracovaný prierez bohatou minulosťou značky.

Počas ostatných týždňov sme v rámci nášho redakčného projektu Cestovanie za autami priniesli trio reportáží z návštev troch automobilových múzeí na území Nemecka. Tentoraz sme sa zamerali na prémiové značky. Navštívili sme svätyňu BMW v Mníchove, Audi v IngolstadtePorsche v Zuffenhausene. To je predmestím Stuttgartu a fabrika Mercedes-Benz je z neho na skok.

Mercedes-Benz Museum sa v tejto budove nachádza
Mercedes-Benz Museum sa v tejto budove nachádza
Zdroj: Marek Pokrývka

Korene spoločnosti s trojcípou hviezdou v znaku sú spojené so začiatkami samotného motorizmu, jej história je preto nesmierne bohatá. Ako sa s ňou automobilka popasovala pri prezentovaní verejnosti nás veľmi zaujímalo. Sklamaní sme neostali. Práve naopak, v prípade našej návštevy múzeí nemeckých prémiových značiek platilo „to najlepšie na koniec“.

Kov, sklo a prelínajúce sa špirály

Podobne ako spomínaní konkurenti postavil Mercedes svojej histórii v tomto miléniu nový svätostánok a podobné je aj jeho umiestnenie. Stojí totiž len kúsok od koncernovej centrály a hlavnej brány domácej fabriky. Tá sa volá Untertürkheim podľa danej mestskej časti Stuttgartu.

Mercedes-Benz Museum je v súčasných priestoroch od roku 2006. Nachádza sa v budove, ktorá pôsobí veľmi futuristicky. Postavená je na princípe dvojice prelínajúcich sa špirál. Jej zovňajšok pokrýva kov a sklo, pričom každý z 1 800 okenných panelov má vlastný tvar. Naoko chaotická architektúra má však jasnú geometrickú logiku. Vo vnútri vytvára viacero otvorených podlaží a medzipodlaží, ktoré sú navzájom pospájané.

Medzi jednotlivými poschodiami sa nachádza trojuholníkové átrium so stropom vo výške 33 metrov, ktoré svojím pôdorysom pripomína tvar piestov vo Wankelovom motore. Mercedes má dovedna k dispozícii 16 500 metrov štvorcových. Na ňom sa nachádza vyše 160 vozidiel a viac než 1 500 ďalších exponátov súvisiacich s históriou nemeckej značky.

Medzi jednotlivými poschodiami sa nachádza
Medzi jednotlivými poschodiami sa nachádza
Zdroj: Marek Pokrývka

Vitajte v minulosti pri vzniku auta

Špirálovú štruktúru využíva múzeum k ukotveniu chronológie. Najvyššie podlažie hostí viacero áut pochádzajúcich ešte z 19. storočia, vrátane vôbec prvého z nich. No ešte predtým sa návštevník stretne s koňom doplneným citátom bývalého cisára Wilhelma III. o pominuteľnosti automobilov. Tento nečakaný exponát otvára prehliadku po tom, čo sa vyveziete kapsulovým výťahom spolu s projekciou historických videí doplnenou škrípaním mechanizmov. To sa postupne mení cez zvuk parných strojov až po dupot kopýt. Vitajte v minulosti!

Vznik auta mapuje Mercedes-Benz Museum naozaj poctivo. Návštevník si tu môže pozrieť pioniera menom Benz Patent-Motorwagen, ale aj množstvo ďalších vozidiel z ranných dôb motorizmu. Okrem toho je tu napríklad maketa historického Stuttgartu či niekoľko pohonných jednotiek.

V expozícii nesmie chýbať prvý automobil
V expozícii nesmie chýbať prvý automobil
Zdroj: Marek Pokrývka

Z úvodnej haly sa špirálovito zostupuje na prvú kruhovú platformu popri množstve historických fotografií a textov z významných udalostí. Samotné poschodie je venované autám zo začiatku 20. storočia, pričom okrem exponátov dýcha dobou aj stvárnenie celej miestnosti či hudba hrajúca v pozadí. Všetko je spracované skutočne špičkovo a s dôrazom na detail.

V pozadí roadsteru 500K možno vidieť historické
V pozadí roadsteru 500K možno vidieť historické
Zdroj: Marek Pokrývka

V podobnom duchu sú vyhotovené aj ďalšie podlažia. Čím je človek nižšie, tým bližšie k súčasnosti sa dostáva a prostredie okolo neho sa náležite mení. Samozrejme, Mercedes tu nevystavuje celé svoje portfólio, ale venuje sa len tým najvýznamnejším produktom z daného obdobia. Okrem sériových modelov sú to pritom aj rôzne koncepty. Príkladom je aerodynamický sedan Auto 2000 z roku 1981, predstavujúce pohľad do budúcnosti motorizmu.

Auto 2000 z roku 1981 je jedným z konceptov
Auto 2000 z roku 1981 je jedným z konceptov
Zdroj: Marek Pokrývka

Prierez históriou doplnený bonusmi

Poschodia hlavnej architektonickej špirály sú doplnené vedľajšími kruhovými platformami. Tie nie sú zoradené chronologicky, ale tematicky. Na jednom podlaží tu možno nájsť autobusy, ďalšie je venované rôznym úžitkovým formám áut Mercedes, inde sú zase verzie pre poriadkové zložky. Nájsť sa tu dajú všelijaké poklady, od legendárnej prezidentskej šesťstovky cez viacero exemplárov významného experimentálneho prototypu C111 po Papamobil v dôchodku.

Na tematických platformách možno nájsť všeličo,
Na tematických platformách možno nájsť všeličo,
Zdroj: Marek Pokrývka

V rámci celého múzea pritom možno okrem automobilov vidieť aj množstvo ďalších exponátov a historických relikvií. Prierez históriou trojcípej hviezdy je doplnený rôznymi bonusmi. Videá z prvých nárazových testov, tabuľa so štítkami všetkých modelov značky, vybrané palubné dosky z jednotlivých generácii triedy S... Je toho skutočne dosť. Nechýba pritom ani niekoľko aktívnych prvkov, ktoré môžu pomôcť pochopiť fungovanie techniky v autách.

Motoršportu je kompletne venované spodné podlažie
Motoršportu je kompletne venované spodné podlažie
Zdroj: Marek Pokrývka

Veľký dôraz kladie expozícia na bezpečnosť, keďže Mercedes-Benz bol na tomto poli vždy pionierom. Sledovať tu možno začiatky bezpečnostných pásov, airbagov či ABS. Nemalý priestor dostal v múzeu aj motoršport. Tomu je kompletne venované spodné podlažie. Na naklonenej rovine je tu obrovské množstvo všemožných pretekárskych vozidiel, od historických formúl cez autá DTM až po kamióny. Celá miestnosť je pritom priestorovo ozvučená a občas vám ponúkne verne znejúcu ochutnávku zvuku jedného z exponátov. Prejazd monopostu F1 stojí za to...

V suteréne futuristickej stavby vystavuje
V suteréne futuristickej stavby vystavuje
Zdroj: Marek Pokrývka

Motoršportom sa síce samotná výstava končí, ale v suteréne muzeálnej stavby ju ešte dopĺňa kútik zasvätený dizajnérskemu umeniu. Možno tu vidieť niektoré produkty samotnej automobilky i ich cestu k vzniku: rôzne skice či zmenšené modely. Okrem toho tu však Mercedes vystavuje aj práce študentov dizajnu. Samozrejme, v budove nechýba obchod so suvenírmi.

Štandardné vstupné stojí osem eur

Múzeum venované minulosti trojcípej hviezdy sa nachádza na adrese Mercedesstrasse 100 vo východnej časti Stuttgartu. Z bratislavskej metropoly je vzdialené zhruba 750 kilometrov, čo znamená asi sedem hodín čistého času na ceste. V tesnej blízkosti samotnej futuristickej budovy expozície sa nachádza množstvo parkovacích domov, sú však spoplatnené.

Podobne ako viaceré ďalšie zaradenia tohto typu je Mercedes-Benz Museum v pondelok zatvorené. Počas ostatných dní sa jeho prevádzka začína o deviatej hodine ráno a končí sa o osemnástej. Poslední návštevníci sa dnu dostanú hodinu pred záverečnou. Štandardné vstupné stojí osem eur, pričom v cenníku nájdeme viacero zľavnených variantov. K dispozícii sú aj sprievodcovia.

BMW 118d xDrive pred budovou Mercedes-Benz Museum
BMW 118d xDrive pred budovou Mercedes-Benz Museum
Zdroj: Marek Pokrývka

Stuttgart sme navštívili automobilom, ktorý nás sprevádzal na viacerých trasách v rámci redakčného projektu Cestovanie za autami. Omladený päťdverový hatchback BMW 118d xDrive musel počas toho zhltnúť dosť veľa batožiny i drobností. Túto úlohu síce zvládol, ale z hľadiska praktickosti nejde o hviezdu segmentu. Napríklad objem kufra je čiastočne obeťou pohonu zadných kolies. Ten však zasa prináša výborné jazdné vlastnosti, čo sme už v minulosti spomínali.

Mercedes si svoju históriu ctí

Historická expozícia značky s trojcípou hviezdou je veľkolepá. Vo futuristickej budove s geometrickou architektúrou sa nachádza múzeum mapujúce minulosť od ranných dôb motorizmu až po súčasnosť. Chronologickému usporiadaniu výstavy sú prispôsobené jednotlivé podlažia a ich doplnením je množstvo bonusov súvisiacich so značkou. Vrátane rôznych pokladov.

Prierez bohatou minulosťou značky Mercedes je
Prierez bohatou minulosťou značky Mercedes je
Zdroj: Marek Pokrývka

Z celého zariadenia je evidentné, že Mercedes si svoju bohatú históriu ctí. Na samotnej stavbe múzea i v jeho vnútri cítiť množstvo práce a umu. Aj konkurenčné zariadenia majú čo ponúknuť, no Stuttgart to z nášho pohľadu dotiahol do dokonalosti. Pre nás ide o to najlepšie automobilové múzeum. Jeho návšteva je nezabudnuteľným zážitkom pre každého motoristu.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia