Ilustračná snímka

Testy Jazdené kombi: Ktoré z nich sa oplatí vybrať?

Foto: redakcia AUTO BILD

13.5. 2019 13:30 Koľko ľudí, toľko chutí. Autá nie sú výnimkou. Rozhodujú cena, reputácia a osobné skúsenosti. Platí to aj pre kombíky, ktoré sú stále obľúbené. Pozreli sme sa na zúbok desiatim vybraným modelom.

Na automobilovom trhu vládne naozaj silná konkurencia. Každá automobilka sa snaží pokryť čo najviac segmentov a snaží sa odhadnúť aktuálne trendy z hľadiska preferencií motoristov. Hoci móda sa môže meniť, existujú kategórie, ktoré sú aj pre výrobcov trvalkami.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: redakcia AUTO BILD

Hoci v poslednom období rastie obľuba SUV, a to aj bez ohľadu na súčasnú honbu na emisné čarodejnice, jednou zo stávok na istotu sú určite verzie kombi. Tie si stále udržujú relatívne pevnú pozíciu aj ako rodinné autá. Nevýhodou SUV v porovnaní s kombíkmi totiž môže byť relatívne obmedzený objem batožinového priestoru a možno aj vyššia nakladacia hrana.

Tieto dve kategórie sú stále najdominantnejšie aj u nás. Podľa informácií Združenia automobilového priemyslu SR predaje SUV rastú každým rokom a aj vlani v porovnaní s rokom 2017 došlo k nárastu takmer o 16 percent zhruba na 33 260 kusov. Druhé miesto si stabilne udržiava nižšia stredná trieda, i keď jej predaj medziročne klesol o necelých 2,5 percenta. A treťou najobľúbenejšou triedou sú malé autá, ktorých predaj sa už dva roky drží zhruba na stabilnej úrovni okolo 19 000 kusov.

Verzie kombi sa tešia obľube nielen ako nové vozidlá. Určite majú čo ponúknuť aj ako jazdenky. Pri výbere vhodnej značky a modelu sú určite najlepším radcom osobné skúsenosti alebo referencie ľudí, ktorým motorista dôveruje. Naši nemeckí kolegovia sa pozreli na zúbok desiatim modelom z rôznych cenových skupín a zhodnotili ich silné a slabé stránky.


Najlepšie ojazdené kombi nájdete v galérii


Práve kombíky nižšej strednej triedy sú presne tým riešením, ktoré mnohé rodiny uprednostňujú. MPV na túto triedu skrátka nemajú, keďže vo všetkých čiastkových triedach dochádza k poklesu predajov. Registrácie malých MPV u nás vlani prepadli o vyše 36 percent, MPV nižšej strednej triedy išli nadol o osem percent a strednej takmer o 19 percent. Najväčšie modely síce stúpli o 2,5 percenta, čo je však v reálnych číslach niečo vyše 50 kusov.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD, Soňa Zverková

Video

Diskusia