Ilustračná snímka. Zdroj: TASR

Poradca Test 10 alkotesterov: Ktorý je ozaj spoľahlivý?

Foto: TASR

16.1. 2017 10:00 Na trhu je množstvo alkotesterov, ktoré by mali vodičom pomôcť určiť hladinu alkoholu, napríklad, zostatkový po prehýrenej noci. Švajčiarsky autoklub TCS otestoval desať testerov rôzneho typu. Výsledky vodičov, ktorí sa na tieto zariadenia spoliehajú, príliš nepotešia.

Švajčiarsky autoklub TCS v spolupráci s Univerzitným centrom súdneho lekárstva (CUMRL - Centre Universitaire Romand de Médecine Légale) otestoval desať testerov alkoholu v dychu. Cieľom bolo zistiť spoľahlivosť nameraných hodnôt v porovnaní s údajmi z analýzy krvných vzoriek.

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Odborníci otestovali dva najbežnejšie typy. Tým prvým boli jednorazové chemické trubičky, ktoré hladinu alkoholu v dychu označujú odlišným sfarbením kryštálikov. Druhým otestovaným typom boli opakovane použiteľné elektronické testery, ktoré hladinu alkoholu označujú numericky na displeji.

Ako sa testovalo

Testovaciu skupinu tvorilo deväť osôb, štyri ženy a päť mužov. Súdni lekári pre každú osobu na základe jej pohlavia a hmotnosti vypočítali množstvo alkoholu. Test sa vykonával v dvoch etapách. V prvej etape skonzumovali určenú dávku alkoholu na lačný žalúdok tak, aby dosiahli švajčiarskym zákonom povolenú hodnotu 0,5 promile (0,25 mg/l). Po určitom čase potrebnom na to, aby sa celý skonzumovaný alkohol dostal do krvi, testovacie osoby fúkali do každého testeru a zároveň im bola odobraná vzorka krvi. Tú preskúmali v laboratóriách CUMRL.

V druhej etape museli „pokusní králici“ skonzumovať toľko alkoholu, aby prekročili legálny limit 0,5 promile. Postup testovania bol rovnaký ako v prvej etape, vyhodnotených však bolo len päť elektronických modelov. Dôvod TCS neuviedol. Následne boli všetky výsledky porovnané.

Výsledky testu

Test sa skončil s veľmi zaujímavým výsledkom. Uspokojivé výsledky dosiahli štyri testery, dva získali neutrálne hodnotenie a až štyri zlyhali. TCS však upozorňuje, že výsledky nemožno vzťahovať na testery iných značiek.

Úspešnosť jednotlivých značiek ohodnotil TCS „smajlíkmi“. Zelený znamená, že namerané hodnoty alkoholu sa priblížili výsledkom rozboru krvi. Testery s oranžovým „smajlíkom“ namerali vyššie hodnoty než rozbor krvi, preto boli označené ako neutrálne. Červený „smajlík“ označuje zariadenia, u ktorých boli rozdiely k hodnotám v krvi príliš veľké, preto boli označené ako neuspokojivé.

Chemické modely nedokázali úplne presvedčiť. Ich používanie nie je príliš pohodlné ani intuitívne a zároveň môže byť ťažké odčítať a interpretovať výsledok testu. Hoci sa elektronické prístroje používajú jednoduchšie, výsledky boli veľmi rozdielne. Test dokázal, že cena nie je dobrým indikátorom kvality a spoľahlivosti. Niektoré sa priblížili ku krvnému rozboru, iné mu boli na míle vzdialené.

Odporúčania

Test ukázal, že používanie alkotesterov síce môže vodičovi pomôcť, no rozhodne nejde o záruku, že pri policajnej kontrole nebudete mať problém. Ich odchýlky boli až príliš veľké. Najúčinnejšia je preto zásada: ak šoféruješ, nepi. Ak chcete ísť na oslavu, dohodnite sa s niekým, kto nebude alkohol konzumovať. Ďalšou možnosťou je verejná doprava a treťou alternatívou sú tzv. drink taxi. Ide o službu, keď taxikár privezie druhého vodiča a ten odšoféruje auto aj s jeho majiteľom na určenú adresu. A rozhodne sa vyhýbajte alkoholu, ak ste unavení, príliš vystresovaní,  chorí alebo beriete lieky.

zdroj: TCS
zdroj: TCS
Zdroj: TCS
zdroj: TCS
zdroj: TCS
Zdroj: TCS
Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia