ikona

Poradca Pokuty v zahraničí: Ktorú chybu robíme najviac?

Foto: Dreamstime, Eucaris

27.9. 2018 10:30 Prepojené európske systémy umožňujú polícii v každej krajine vyžiadať si údaje o vodičoch zo zahraničia. A podľa najnovších údajov to aj využívajú.

Slovenskí motoristi si už v posledných rokoch zvykli na to, že cesta do zahraničia neznamená beztrestnosť. Policajti nikde v Európe už neodmávnu priestupok rukou, ale v čoraz väčšej miere využívajú celoeurópsky systém Eucaris, ktorý im umožňuje vyžiadať si informácie o majiteľovi vozidla evidovaného v inej krajine.

Ilustračná snímky
Ilustračná snímky
Zdroj: Dreamstime, Eucaris

A počet dopytov z našej evidencie vodičov z roka na rok stúpa. Kým v roku 2016 prišlo necelých 100 000 žiadostí zo zahraničia, od mája 2017 do apríla tohto tohto roka ich bolo vyše 200 000. Hoci možno predpokladať, že o našich vodičov sa budú zaujímať najmä policajti zo susedných krajín a z Chorvátska, ktoré je stále obľúbenou destináciou našincov, nie je tomu celkom tak.

Rebríčku kraľuje Maďarsko, čo je pochopiteľné aj vzhľadom na to, že ide o tranzitnú krajinu do letovísk pri Jadranskom mori. Na treťom a štvrtom mieste sú Rakúsko a Česko, druhé je možno prekvapujúco Taliansko. Medzi štvrtou a piatou priečkou je obrovský rozdiel a na päťke sa usadilo Belgicko, Chorvátsko nasleduje až za ním.

Z hľadiska priestupkov nie je asi žiadnym prekvapením, že Slováci páchajú v zahraničí predovšetkým to, čo aj doma: prekračujú najvyššiu povolenú rýchlosť. Pritom v priebehu jedného roka sa počet týchto priestupkov zvýšil takmer trojnásobne. S obrovským odstupom je druhým najčastejším priestupkom nesprávna jazda v jazdných pruhoch, čo však podľa nás môže súvisieť najmä s neznalosťou miestnych pomerov.

Prehľad dopytov zahraničnej polície
Prehľad dopytov zahraničnej polície
Zdroj: PZ SR

A je zjavné, že cesta do zahraničia neodradila nejedného vodiča od konzumácie alkoholu. I keď v porovnaní s rýchlosťou ide o zanedbateľné číslo, v priebehu jedného roka došlo k nárastu počtu prípadov až 22-násobne. Pomyselnú trojku uzatvára jazda na červenú a takmer štvornásobné zvýšenie počtu priestupkov.

Nepodceňujte predpisy v zahraničí

Slovenská polícia upozorňuje, že každá krajina si pravidlá premávky upravuje sama a vyžaduje aj ich dodržiavanie bez ohľadu na to, či ich vodič pozná alebo nie. „Vo vzťahu k inému štátu je každý  povinný dodržiavať také právne predpisy a povinnosti, ktorých plnenie a dodržiavanie daný štát vyžaduje na svojom území,“ upozorňuje hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Polícia rozhodne odporúča zoznámiť sa s pravidlami premávky v ostatných krajinách a najmä s odlišnosťami oproti našim. Hoci všetky európske štáty ratifikovali Viedenský dohovor o cestnej premávke a Viedenský dohovor o dopravných značkách a signáloch a možno predpokladať, že v zásade sú pravidlá veľmi podobné, určité rozdiely tu môžu byť, napríklad, z hľadiska predchádzania vpravo či povinnej výbavy.

Zároveň odporúča, aby slovenskí motoristi dodržali poučenie resp. inštrukcie, ktoré list zo zahraničia obsahuje. Je pravdepodobné, že zahraniční policajti už posielajú „pozdravy“ v anglickom alebo slovenskom jazyku. Pokiaľ je list len v reči danej krajiny a nemáte istotu, či máte pokutu zaplatiť, obráťte sa radšej na právnika.

Hoci exekučný príkaz môže prísť aj zo zahraničia, nestáva sa  to. Môže sa vám to však vypomstiť pri nasledujúcej ceste, keď pri rutinnej kontrole policajti odhalia nezaplatené pokuty. Policajti od vás môžu vymáhať ich zaplatenie a pokiaľ odmietnete, v niektorých krajinách môžu skonfiškovať auto alebo dočasne zakázať ďalšiu jazdu. Iný prípad nastáva, keď nadobudnete podozrenie, že ide o falošný list s cieľom vylákať od vás peniaze. „Ak má niekto podozrenie z protiprávneho konania, môže sa samozrejme obrátiť aj na slovenskú políciu,“ dodala Baloghová.

Cudzinci na Slovensku

Systém Eucaris využíva aj slovenská polícia a tento rok sa zaujímala o 5 779 zahraničných vodičov, vlani ich bol dvojnásobok: 12 311. Najčastejšie išlo o alkohol za volantom (5 734), ktorý v tomto roku predstavoval 99 percent z celkového počtu dopytov. Nie je asi prekvapením, že najviac žiadostí o informácie pre alkohol za volantom smerovalo do Česka (2 867) a Poľska (2 401). S obrovským odstupom nasleduje Belgicko (178) a Veľká Británia (104).

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia