Už v časoch, keď automobily typu SUV neboli svetovým fenoménom, Suzuki predávalo model Vitara. Súčasnú verziu od minulosti odlišuje niekoľko zásadných rozdielov, pravdou však je, že kompaktný Japonec dnes patrí medzi bestsellery automobilky. Úderný trojzáprah tvorí spolu s modelmi Swift či SX4 S-Cross. Oplatí sa však šikovnú štvorkolku kupovať aj ako jazdené vozidlo?

Suzuki Vitara.
Zdroj: Auto Bild

Vitara, vzhľadom na svoju cenu, ponúka adekvátne spracovanie interiéru a aj niekoľko moderných technológií. Dlhoročne v nej slúži napríklad adaptívny tempomat. Kompaktné Suzuki je bezpečné, pri testovaní Euro NCAP získalo plný počet hviezdičiek. Pozitívom je i relatívne priestranný interiér a kufor s kapacitou 375 litrov. Nevýhodou tu môže byť horšie odhlučnenie, ktoré sa prejaví najmä na diaľnici.

Fanúšikom naftového pohonu by mohlo prekážať, že od roku 2018, kedy Vitara prešla modernizáciou, pod jej kapotou nenájdete žiadny diesel. Odpoveďou však môže byť s jazdenými vozidlami, kde sa nachádza viacero takýchto kusov. 

Suzuki Vitara.
Zdroj: Auto Bild

S prepĺňaným vznetovým štvorvalcom 1.6 DDIS ladeným na 88 kW (120 k) môžete kúpiť prednokolku i štvorkolku, šesťstupňový manuál i samočinnú dvojspojku. Ak sa pozeráte po benzíne, dobrou voľbou spomedzi jazdeniek bude 1,6-litrová atmosféra s výkonom 88 kW (120 k), ktorá sa dá taktiež zohnať vo viacerých variantoch pohonu. Na rozhýbanie Vitary s hmotnosťou ľahko cez 1,1 tony úplne postačuje.