Poradca V Nemecku rastie predaj výkonných SUV

Foto: Fritz Zühlke/pixelio

15.12. 2016 8:00 V Nemecku sa čoraz väčšej obľube tešia výkonné SUV, a to nezávisle od debát o ochrane klímy či emisnému škandálu Volkswagenu.

Debaty o emisiách či o ochrane klímy očividne nechávajú Nemcov chladných. Vďaka lacnej rope stúpa v Nemecku dopyt po veľkých SUV s výkonnými motormi. Ak by vlani mali autá výkon z roka 2008, emisie oxidu uhličitého by boli o 9,3 milióna ton nižšie. Ako vyplýva z najnovších výpočtov Spolkového štatistického úradu, emisie by boli nižšie aj napriek tomu, že počet registrovaných vozidiel v tomto období vzrástol z takmer 41 miliónov na 44,5 milióna.

V minulom roku sa v skutočnosti emisie CO2 zvýšili takmer o päť miliónov ton na 112,3 milióna ton. Od roka 2008 neustále stúpa aj spotreba: vlani sa v Nemecku prejazdilo 45,3 miliardy litrov, čo je o 3,6 percenta viac než v roku 2008. Dôvodom sú práve terénne vozidlá a SUV. Ťažké autá majú vyššiu spotrebu, to ale na kupcov vďaka lacnej rope vôbec neodstrašuje, píše portál Automobilwoche.

A zmena trendu je v nedohľadne, i keď predaj dieselov v dôsledku škandálu Volkswagenu klesajú. Podľa prognózy popredného nemeckého experta Ferdinanda Dudenhöffera podiel dieselov na predaji nových vozidiel do roka 2018 klesnú pod 40 percent v porovnaní s vlaňajšími 50 percentami.

Nemci nakupujú čoraz výkonnejšie autá. Kým za deväť mesiacov tohto roka dosiahol priemerný výkon všetkých predaných vozidiel 135 k, pred 20 rokmi išlo o 98 k. Postoj nemeckých kupcov ovplyvňuje aj automobilky, ktoré tak budú mať problém splniť emisné ciele Európskej komisie. Dôvodom je klesajúci predaj dieselov a slabý dopyt po elektromobiloch. „Nemecké automobilky sa blížia k nebezpečnej emisnej pasci,“ konštatuje Dudenhöffer.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia