Škoda Octavia Combi 1.5 TSI M6 Style.

Poradca Alergikom začína najťažšie obdobie roka: Ako nás pred alergénmi dokáže ochrániť auto?

Foto: Filip Kadlečík

11.4. 14:00 Obdobie alergií je tu. Klimatizácie vozidiel dokážu zmierňovať alergické príznaky a tým zvýšiť bezpečnosť jazdy. Systém Air Care od Škody je dobrým príkladom, ako takýto systém funguje.

Blíži sa jar, a s ňou pre veľa ľudí aj sezóna slzenia a kýchania. Pre veľký počet šoférov dokážu tieto príznaky ovplyvniť bezpečnosť vedenia motorového vozidla. Napríklad kýchnutie za volantom pri jazde rýchlosťou 50 km/h, znamená prejdenie vzdialenosti zhruba 30 metrov naslepo. Klimatizácie môžu byť v tejto oblasti počas šoférovania znamenitou výpomocou. 

Automobilka Škoda vydala zaujímavú tlačovú správu, ktorá vysvetľuje fungovanie klimatizačného systému s účinnou prevenciou voči alergickým príznakom. Systém, ktorý je súčasťou klimatizácie Climatronic má názov Air Care. 

Niekoľko rôznych senzorov monitoruje kvalitu vzduchu, rozpoznáva zvýšenú koncentráciu peľu alebo poletujúceho prachu, a automaticky proti týmto faktorom zasahuje. Dôležitým aspektom v klimatizačných systémoch sú kabínové filtre. Plnia 3 základné funkcie. Zachytávajú drobné častice, majú antibakteriálny účinok a sú taktiež schopné absorbovať nepríjemné pachy. Všetky tieto 3 funkcie sú ale efektívne iba vtedy, ak sa kabínové filtre pravidelne menia.

Škoda rozlišuje dva typy prostredia, a preto aj dva typy odporúčaných intervalov na výmenu. Prvým sú krajiny a regióny s nízkym zaťažením poletujúceho prachu a druhým sú krajiny v regiónoch s vysokým zaťažením poletujúceho prachu. Pre prvú skupinu odporúča Škoda meniť filter po dvoch rokoch prevádzky, alebo najazdených 60 000 km. Pre druhú skupinu je tento interval o polovicu kratší, čo zodpovedá roku prevádzky, alebo 30 000 najazdených kilometrov.

Mladá Boleslav vo svojich vozidlách používa 3 rôzne kabínové filtre. Okrem variantu Economy určeného pre celú modelovú paletu vozidiel značky Škoda používa aj peľové filtre s aktívnym uhlím a pachové filtre, ktoré okrem maximálnej filtračnej účinnosti tiež absorbujú baktérie a nepríjemné pachy. Všetky 3 varianty filtrov majú 99 percentnú účinnosť pre častice veľkosti 2,5 µm. Filtre sú najúčinnejšie najmä vo veľkých mestách z dôvodu tamojšieho znečistenia ovzdušia a výskytu poletujúceho prachu.

Za pomoci vnútorného obehu vzduchu dokáže klimatizácia veľké množstvo alergénov odfiltrovať. Nezabudnite však zavrieť okno.
Za pomoci vnútorného obehu vzduchu dokáže klimatizácia veľké množstvo alergénov odfiltrovať. Nezabudnite však zavrieť okno.
Zdroj: Filip Kadlečík

Klimatizácia Climatronic so systémom Air Care je dostupná pre novú generáciu modelu Škoda Octavia, ako aj pre Karoq, Superb a Kodiaq. Pomocou senzorov meria kvalitu a vlhkosť vzduchu v interiéri. V prípade znečistenia automaticky aktivuje funkciu vnútornej cirkulácie vozidla. Vďaka nej sa z vonku nedostane žiaden ďalší znečistený vzduch, a vzduch v interiéri sa pomocou vnútorného obehu prečistí. 

Kontaminovaný vzduch prechádza kabínovým filtrom s aktívnym uhlím, ktorý je súčasťou systému. Tento filter zachytí nielen malé častice, ale má aj antibakteriálny účinok, a do vozidla nepustí ani choroboplodné zárodky. Taktiež absorbuje nepríjemné pachy, ako napríklad výpary zo zmesi ostrekovačov. Práve takáto dôkladná filtrácia chráni alergikov.

Aby bola zaručená vysoká účinnosť filtrácie, je ideálnym momentom pre výmenu filtra jar alebo začiatok leta. Dôvodom je, že filtre môžu byť po zime, teda jazde v daždi a snehu napadnuté plesňou. Súčasne s výmenou filtra sa ponúka aj vykonanie kontroly klimatizácie, aby bola pripravená na vysoké letné teploty.

Video

Diskusia