ikona

Novinky VW Passat: Nová generácia pre Ameriku

Foto: Volkswagen

15.1. 11:37 Nemecký sedan dostal prepracovanú karosériu i interiér, platforma však zostala zachovaná. Jedinou voľbou je prepĺňaný dvojliter.

Volkswagen Passat začal svoju históriu písať pred takmer štyrmi dekádami. Pôvodne bol čisto európskym produktom, no postupne expandoval aj do ďalších častí sveta. Po novom bude mať až tri podoby. Na jeseň totiž debutoval model ušitý na mieru čínskym zákazníkom, teraz prichádza nová generácia pre Ameriku. Starý kontinent si na svoju verziu ešte musí počkať.

Model určený pre USA sa od čínskej verzie líši vo viacerých smeroch
Model určený pre USA sa od čínskej verzie líši vo viacerých smeroch
Zdroj: Volkswagen

Skice zverejnené pred koncom roka naznačovali, že nemecký výrobca by mohol do USA priniesť vozidlo už predstavené v najľudnatejšej krajine sveta. Realita je nakoniec iná. Obe vyhotovenia sedanu sú samostatné, aj keď dizajnová podobnosť medzi nimi je nepopierateľná. Môže za to najmä prepojenie masky chladiča s LED svetlami tvoriace podpis väčšiny aktuálnych áut VW.

Od čínskej verzie sa americký model odlišuje nielen bodykitom predstaveným vo forme R Line, ale tiež zadnými svetlami či tvarom samotného skeletu. Ten sa zmenil aj oproti predchodcovi. Nejde teda o nejaký drobný facelift, nová je kompletne celá karoséria. Pod sviežimi plechmi sa však nachádza technická platforma prevzatá z osem rokov starého predchodcu.

Vo vnútri je hlavnou zmenou rozdielna palubná doska a väčší displej
Vo vnútri je hlavnou zmenou rozdielna palubná doska a väčší displej
Zdroj: Volkswagen

Výrazne prepracovaný je tiež interiér. Disponuje hranatejšou palubnou doskou, ktorá využíva motív výduchov ventilácie prechádzajúcich takmer celou jej šírkou. Na centrálnej konzole sa objavil väčší displej s dotykovými plochami nahrádzajúcimi mechanické ovládače. Inak nemá kabína čím prekvapiť, známe tvary má prístrojový panel, volant i volič samočinnej prevodovky. Oproti minulosti je Passat lepšie vybavený, nechýba plejáda bezpečnostných i komfortných prvkov.

Technická stránka vozidla prešla len menšími zmenami. Po odchode 3,6-litrového atmosférického šesťvalca zostal v USA jedinou voľbou prepĺňaný dvojliter, ktorý produkuje rovnako ako v minulosti výkon 130 kW (177 k). Jeho krútiaci moment však stúpol z 250 na 280 Nm. Štvorvalec spolupracuje so šesťstupňovým automatom a poháňa výhradne predné kolesá.

Pod kapotou zostáva motor 2.0 TSI, no má zvýšený krútiaci moment
Pod kapotou zostáva motor 2.0 TSI, no má zvýšený krútiaci moment
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen plánuje na americkom trhu inovovaný Passat predávať od leta. Ceny zatiaľ nezverejnil, hovorí len o dostupnosti štyroch úrovní vybavenia. Na detaily si musia zákazníci počkať. Európania zatiaľ stále čakajú na premiéru novej verzie určenej pre nich, z ktorej sa môže vykľuť deviata generácia i facelift tej súčasnej. Premiéru už nemecká automobilka ohlásila na tento rok.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia