Vyhlásenie výsledkov svetovej súťaže sa odohrá v NY

Novinky Svetové auto roka: Kto je vo finále?

Foto: World Car of the Year

13.3. 10:32 O prestížny globálny titul sa na autosalóne v New Yorku pobijú tri modely, ďalšie trojice čaká zápas o sprievodné ocenenia.

Deň pred oficiálnym otvorením brán ženevského autosalóna sa na jeho pôde odohrala nečakaná dráma. Počas vyhlasovania výsledkov ankety Auto roka sa po prvýkrát v histórii stalo, že dve vozidlá skončili s rovnakým počtom bodov. Vďaka preferenčným hlasom nakoniec zvíťazil Jaguar I-Pace. V apríli nás čaká globálna verzia tejto súťaže a teraz už poznáme kandidátov na výhru. Spomedzi nich vzíde víťaz na autosalóne v New Yorku.

Vyhlásenie výsledkov svetovej súťaže sa odohrá v NY
Vyhlásenie výsledkov svetovej súťaže sa odohrá v NY
Zdroj: World Car of the Year

Kto je teda vo finále? O celkový titul sa pobijú tri modely, držiteľ sošky z Európy bude konkurovať modelom Audi e-tron a Volvo S60/V60. Konečnú trojicu vybrala porota z predtým zvolenej desiatky vozidiel. Na selekcii sa podieľalo 86 motoristických novinárov z 18 svetových krajín, ktorí rozhodnú aj o celkovom triumfe. Hlavná cena však neprichádza osamotene.

Svetové auto roka zvykne okrem ústrednej kategórie obsahovať aj viacero ďalších a ročník 2019 nebude výnimkou. Sprievodných ocenení je dovedna päť. Súťažiť medzi sebou budú mestské autá, kde sa do konečného výberu dostali modely Hyundai Santro, Kia Soul a Suzuki Jimny. V triede luxusných vozidiel môže zvíťaziť Audi A7, Q8 alebo BMW radu 8.

V oblasti výkonných modelov bude o prvenstvo súperiť kupé Aston Martin Vantage, McLaren 720S a liftback Mercedes-AMG GT. Chýbať nemôže „zelený“ segment, v ňom sa objaví trojica Audi e-tron, Hyndai Nexo a Jaguar I-Pace. Britské elektrické SUV si brúsi zuby aj za dizajnové ocenenie. Tam musí poraziť Suzuki Jimny a Volvo XC40, verdikt však bude na porote.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia