Seat eMii

Novinky Seat eMii má normovaný dojazd 160 km

Foto: Seat

1.3. 2017 10:55 Elektromobil sa od konvenčne poháňaných modelov odlišuje len v detailoch. Nemá ísť o sériový produkt, v pláne je výroba desiatich kusov.

Zraky motoristického sveta sa momentálne upierajú do Ženevy, kde počas budúceho týždňa otvorí svoje brány medzinárodný autosalón. Krátko pred jeho začiatkom však Seat pripravil malú premiéru v domácom prostredí. Na pôde barcelonskej výstavy elektroniky MCW prezentoval model eMii, prototyp elektrifikovaného drobca vyrábaného v bratislavskej fabrike.

Španielsky drobec ako elektrifikovaný prototyp eMii
Španielsky drobec ako elektrifikovaný prototyp eMii
Zdroj: Seat

Od konvenčne poháňaných modelov sa novinka odlišuje len v detailoch: má plnú masku chladiča, matný strieborný lak a chýba mu výfuková koncovka. Dôležitá je technika. Namiesto spaľovacieho agregátu sa pod kapotou nachádza elektromotor, ktorý má podľa informácií magazínu Autocar dosahovať maximálny výkon 60 kW (82 k) a krútiaci moment 210 Nm.

Šprint na stovku by mal vozidlu trvať 11,3 sekundy a zrýchľovanie sa má skončiť pri limite 130 km/h. Palubný akumulátor má vystačiť na normovaný dojazd 160 kilometrov. Pomocou štandardnej domácej zásuvky ho možno naplniť za 9 hodín, v prípade použitia rýchlonabíjačky dokáže batéria poskytnúť 80 percent svojej plnej kapacity v priebehu 30 minút.

Na výstavu MWC priniesol Seat aj zaujímavý simulátor
Na výstavu MWC priniesol Seat aj zaujímavý simulátor
Zdroj: Seat

Seat eMii by síce mohol byť súrodencom elektromobilu Volkswagen e-Up!, no zatiaľ sa o tejto úlohe nehovorí. Nemá ísť o klasický sériový produkt. V pláne je výroba iba desiatich kusov, ktoré budú súčasťou projektu spoločného používania áut v Barcelone. V súvislosti s tým španielska značka na MWC prezentovala aj svoju víziu mobility budúcnosti. Na výstavu priniesla zaujímavý simulátor Connected Experience, ktorý má vytvárať nové interakcie medzi vodičom, vozidlom a prostredím.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia