Seat Tarraco PHEV.

Novinky Plug-in hybrid už má aj Seat: Prvotinou s týmto pohonom je Tarraco

Foto: Seat

29.8. 12:00 Zmiešaný pohon dokáže vyprodukovať výkon 180 kW (245 k). SUV by malo zrýchliť na stovku za 7,4 sekundy a na jedno nabitie prejsť viac než 50 km.

Začiatkom roka prezentovala značka Cupra atraktívny koncept Formentor, ktorý okrem dizajnu zaujal pohonom kombinujúcim benzín s elektrickou energiou. Na jeho uvedenie do reality sa nečakalo dlho. Nakoniec s ním ale prichádza materská automobilka Seat, ktorá má tým pádom už aspoň jedno vozidlo kategórie PHEV. Prvotinou s týmto pohonom je typ Tarraco.

Novú verziu svojho najväčšieho SUV bude španielska firma vystavovať vo Frankfurte. Plug-in hybrid odhalí v doposiaľ neponúkanom športovo štylizovanom vyhotovení FR, ktoré prináša špecifickú výplň masky chladiča spolu s aerodynamicky tvarovanými 19-palcovými kolesami (opciou sú dvadsiatky), mierne rozšírenými blatníkmi a upravenými nárazníkmi. Súčasťou toho zadného sú nápadné imitácie výfukových koncoviek.

Španieli zatiaľ nepovedali, koľko by malo trvať nabíjanie SUV.
Španieli zatiaľ nepovedali, koľko by malo trvať nabíjanie SUV.
Zdroj: Seat

Do balíka spadá tiež veľký strešný spojler. Predstavené vozidlo sa okrem toho od doterajších exemplárov odlišuje symbolmi na piatych dverách, kde sa popri štítku FR nachádza aj označenie Tarraco. Namiesto hranatého fontu je tu použitý iný rez písma. Interiér obsahuje kovové pedále, športový volant či anatomicky tvarované sedadlá s integrovanou opierkou hlavy, ale tiež doposiaľ neponúkaný infotainment s 9,2-palcovou obrazovkou.

Nový variant sa vyznačuje tiež dvierkami zásuvky, ktoré sú umiestnené na ľavom prednom blatníku. Prostredníctvom tohto konektora sa nabíja batéria sa kapacitou 13 kWh. Umiestnená je pod zadnými sedadlami a šťavu posiela do elektromotora s výkonom 85 kW (116 k). Pod kapotou sa nachádza známy prepĺňaný benzín 1.4 TSI produkujúci najviac 110 kW (150 k).

Akumulátor vďaka svojmu umiestneniu neobmedzuje objem kufra.
Akumulátor vďaka svojmu umiestneniu neobmedzuje objem kufra.
Zdroj: Seat

Zmiešaný pohon dokáže spoločne vyprodukovať 180 kW (245 k), krútiaci moment dosahuje vrchol 400 Nm. Vďaka tejto porcii by SUV malo podľa predbežných údajov zrýchliť na stovku za 7,4 sekundy. Jeho najvyššie tempo bude údajne 217 km/h, pričom dosiahnuť má emisie oxidu uhličitého pod 50 g/km podľa cyklu WLTP. Na jedno nabitie pritom vraj zvládne prejsť viac než 50 kilometrov čisto elektricky.

Tento plug-in hybrid podľa všetkého nezostane v portfóliu Španielov dlho osamotený, pod značkami Seat a Cupra sa má predávať šesť elektrifikovaných áut ešte do začiatku roka 2021. Počas toho nasledujúceho príde Tarraco PHEV do predaja. Obdobný trhový štart bude mať vyhotovenie FR, k cenám sa nateraz automobilka nevyjadrila.

Video

Diskusia