Faktom zostáva, že parkovanie na Klokočine a Dieloch je priam umením. Ak prídete neskoro, nemáte šancu.
TASR
TASR

Novinky Parkovanie je problémom takmer na celom Slovensku: Toto sú vraj najväčšie výzvy do budúcnosti

Foto: Henrieta Ďurovová, Život

22.11. 13:00 Slovenská parkovacia asociácia (SPA) začína snahu o systematické riešenie pálčivého problému našich miest.

Zástupcovia Slovenskej parkovacej asociácie (SPA) diskutovali uplynulé dni vo Vysokých Tatrách spolu s odbornou verejnosťou z oblasti statickej dopravy o význame parkovacích asociácií. Predseda SPA Miroslav Lepeta uviedol, že témou konferencie bola aj budúcnosť parkovania na Slovensku i v Európe, či legislatívne novinky. Jubilejná 15. konferencia SPA bola podľa neho príležitosťou na diskusiu o práci 15-ročnej SPA, ale aj o rovnakých inštitúciách v Čechách, Srbsku a nakoniec i celej Európe.

Najdôležitejšou snahou Českej parkovacej asociácie je okrem iného odborná pomoc svojim členom v oblasti parkovania. "Aj to je dôvod, prečo každoročne organizujú bezplatné semináre. Najväčším problémom našich susedov je podľa nich nedostatok parkovacích miest a to, že väčšinou nie sú riešením nové státia, pretože ľudia nechcú parkovať kdekoľvek, ale čo najbližšie k svojmu cieľu. Taktiež sa v Čechách a už aj u nás čoraz viac diskutuje o elektromobiloch, pri ktorých sa nemyslí na to, že potrebujú priestor na parkovanie rovnako ako klasické autá a navyše priestor potrebuje i nabíjacia stanica," upozornil Lepeta.

Srbská parkovacia asociácia vznikla v roku 2001 a rovnako ako u nás a v Čechách, je pre nich prioritou odborná pomoc a pripomienkovanie legislatívy súvisiacej so statickou dopravou. Novinkou, z ktorej by si SPA podľa jej predsedu mala zobrať príklad, je členstvo škôl v ich štruktúrach a úzka spolupráca s rezortom životného prostredia.

"Závery z diskusie poukázali na význam našej činnosti najmä pri analýze podmienok a spôsobov regulácie parkovania na Slovensku. Ide nám však tiež o nutnosť komplexného riešenia dopravnej obsluhy už v rámci urbanistických riešení, ako aj dotváranie architektúry priestoru, narušeného nutnou dopravnou obsluhou aktivít v ňom," doplnil Lepeta. V súvislosti s náročnosťou efektívneho riešenia a zabezpečovania plynulej dopravnej obsluhy SPA skonštatovala, že regulované parkovanie je nevyhnutnou súčasťou. Podľa Lepetu je naďalej potrebné upriamiť pozornosť centrálnych orgánov na riešenie tejto problematiky.

Rokovanie pripomenulo aj chýbajúce zjednocujúce záväzné metodické návody na realizáciu zón s regulovaným parkovaním. "V súčasnosti je stav a postup riešenia veľmi rozdielny vo všetkých mestách na SR," skonštatoval Lepeta. Účastníci konferencie tiež zhodnotili, že štátna a verejná správa by mali poskytovať potrebnú podporu mestám v tejto činnosti.

V najbližšom období bude podľa SPA nevyhnutné sa viac venovať rozvoju integrácie dopravy a nie jednotlivým druhom dopravy samostatne. "Práve regulácia parkovania v rámci SMART cities je kľúčom k zlepšovanie životného prostredia, k trvalo udržateľnej mobilite v našich mestách, k efektívnejšiemu využívaniu MHD i k zatraktívneniu mestského priestoru," skonštatoval na záver predseda SPA.

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia