ikona

Novinky Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F

Foto: Carscoops

22.5. 16:33 Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Od najzásadnejšej akvizície ostatných rokov, odkúpeniu značky Opel francúzskou skupinou PSA, už uplynuli vyše dva roky. Produktová paleta nemeckej firmy prešla medzičasom množstvom zmien. Vozidlá vytvorené v rámci koncernu GM postupne končili a nahrádzali ich produkty nesúce rovnaké gény ako modely Citroën a Peugeot. Najnovším prírastkom v tejto schéme je Opel Corsa.

Ako prvý spoznávame akumulátorový model Opel Corsa-e
Ako prvý spoznávame akumulátorový model Opel Corsa-e
Zdroj: Carscoops

Aktuálny reprezentant Rüsselsheimu v segmente B mal premiéru pred necelými piatimi rokmi, čo nie je tak veľa. No technicky vychádzal zo svojho predchodcu odhaleného v máji roku 2006. Uvedenie jeho šiesteho vydania aj z tohto dôvodu sprevádzajú veľké očakávania, ktoré výrobca podporil informáciami o moderných svetlách, výraznej diéte či zákulisí testovania. Teraz prichádza ďalší kúsok skladačky. Na internet unikli fotky vozidla, ktorí tak prinášajú neoficiálny debut generácie označenej písmenom F. A to rovno v čisto elektrickom variante Corsa-e.

Nový hatchback zachytávajú fotografie publikované portálom Carscoops, ktorý sa odvoláva na francúzsky titul L’Automobile Magazine i fórum WorldScoop. Zábery ukazujú všetko podstatné. Opel Corsa neprekvapí tvarom evokujúcim Peugeot 208, ktorý stojí na rovnakej technike. Dvojica má obdobný skelet. No navonok je Nemec svojský, o čo sa postarali viaceré typické riešenia.

Napriek spoločným rysom má Nemec odlišný dizajnový rukopis
Napriek spoločným rysom má Nemec odlišný dizajnový rukopis
Zdroj: Carscoops

Corsa disponuje oproti dvesto-osmičke konzervatívnejšou tvárou, ktorej ale nechýba dynamika. Môžu za to mračiace sa inteligentné LED svetlá, kapota s centrálnou líniou i ostro tvarovaný nárazník. Charakteristická je nielen maska chladiča, ale tiež zalomenie v spodnej časti dverí či výrazne rozdelený koncový stĺpik. Oblúk strechy zakončuje veľký strešný spojler. Elektrickej verzii chýba výfuková koncovka, okrem toho má špecifické disky kolies a výplň grilu či predného nárazníka.

Na uniknutých obrázkoch môžeme vidieť aj interiér hatchbacku, ktorý je opäť vo veľkej miere odlišný. V prvom rade za to môže absencia francúzskej konfigurácie i-Cockpit. Opel má klasickú pozíciu prístrojového panela, ktorý však môže byť digitálny. Dopĺňa ho veľká centrálna obrazovka infotainmentu integrovaná navzdory dnešným trendom priamo do palubnej dosky. Skutočné gény nemeckého modelu prezrádza len volič prevodovky a zopár ďalších drobných detailov. Ak máme veriť zdroju obrázkov, batožinový priestor bude mať základný objem 309 litrov.

Spriaznenosť s francúzskym bratom veľmi nevidieť ani vo vnútri
Spriaznenosť s francúzskym bratom veľmi nevidieť ani vo vnútri
Zdroj: Carscoops

Žiadne konkrétne rysy o šiestej generácii typu Corsa zatiaľ nevieme, mnohé však naznačuje v Trnave vyrábaný Peugeot stojaci na rovnakej platforme CMP. Nemecká novinka bude mať pravdepodobne veľmi podobné parametre veľkosti či hmotnosti. A čakať môžeme aj spoločnú paletu motorov, ktorá tak asi obsiahne viacero verzií 1,2-litrového benzínového trojvalca s výkonmi najviac 55 kW (75 k) až 96 kW (130 k) i turbodiesel so zdvihovým objemom 1,5 litra a maximom 74 kW (100 k). Elektrický variant Corsa-e by mal mať rovnaké parametre ako model e-208, ktorého pohon charakterizujú hodnoty 100 kW (136 k) a 260 Nm.

Technická spriaznenosť dua hatchbackov by mohla vyvolať otázky ohľadom šancí na výrobu hatchbacku Opel na slovenskom území. No automobilka ich už vopred poprela, keď ohlásila výrobu v španielskom meste Figueruelas. Z tamojšieho závodu budú vychádzať aj elektrické varianty.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia