FILE - In this Oct. 6, 2017, file photo, Renault and Nissan Motor Co.'s chairman Carlos Ghosn listens during a media conference outside Paris, France. Nissan Motor Co. says an internal investigation found that its chairman, Carlos Ghosn, has underreported his income. The auto company said he will be dismissed. (AP Photo/Michel Euler, File)
TASR
TASR

Novinky Nissan a C. Ghosn zaplatia spolu 16 miliónov USD za urovnanie sporu so SEC

Foto: TASR/AP

24.9. 2019 11:44 Pokutu zaplatí aj bývalá pravá ruka Ghosna, Greg Kelly. Ten s cieľom urovnať spor so SEC súhlasil so zaplatením 100 000 USD. Zároveň nebude môcť pôsobiť vo vedení verejne obchodovanej spoločnosti v USA počas piatich rokov.

Japonská automobilka Nissan a jej bývalý šéf Carlos Ghosn zaplatia spoločne 16 miliónov USD (14,57 milióna eur) s cieľom urovnať spor s americkou Komisiou pre burzy a cenné papiere (SEC). Tá podala na Nissan a Ghosna žalobu za falošné informovanie investorov v súvislosti s kompenzáciami pre Ghosna v hodnote vyše 140 miliónov USD.

Nissan súhlasil so zaplatením 15 miliónov USD a Ghosn zaplatí 1 milión USD. Urovnanie oznámila SEC v pondelok s tým, že Ghosn súhlasil aj s dodatočným zákazom 10-ročného pôsobenia vo vedení verejne obchodovanej spoločnosti v USA. Tak firma, ako aj Ghosn urovnali spor so SEC bez toho, aby museli priznať vinu.

Pokutu zaplatí aj bývalá pravá ruka Ghosna, Greg Kelly. Ten s cieľom urovnať spor so SEC súhlasil so zaplatením 100 000 USD. Zároveň nebude môcť pôsobiť vo vedení verejne obchodovanej spoločnosti v USA počas piatich rokov.

Ghosn (65) momentálne čaká v Japonsku na súdny proces za údajné porušovanie japonských finančných zákonov. Japonská prokuratúra ho viní napríklad zo zneužívania firemných peňazí a podhodnocovania svojich príjmov.

Ghosna zatkli v novembri minulého roka na letisku v Tokiu a krátko nato ho vedenie Nissanu odvolalo z funkcie predsedu predstavenstva. Niekoľko mesiacov strávil vo väzbe a po niekoľkých prepusteniach a opätovných zatknutiach bol koncom apríla prepustený na kauciu. Počas čakania na súdny proces však musí znášať niektoré obmedzenia, medzi nimi zákaz kontaktovania svojej manželky. Prvé pojednávanie v jeho kauze je naplánované na apríl.

(TASR)

TASR
autor TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia