Nissan vyvíja lak, ktorý sa nešpiní

Novinky Nissan vyvíja lak, ktorý sa nešpiní

Foto: Nissan

26.4. 2014 22:11 Japonská automobilka testuje na type Note špeciálny náter vytvorený nanotechnológiami, ktorý odpudzuje vodu i nečistoty.

Udržať auto trvalo čisté je prakticky nemožné. Prach, dážď či odkazy od vtáctva „skrášľujú“ vozidlá bez rozdielu značky a z času na čas musí prísť na rad umývanie. Pre modely Nissan to však onedlho nemusí byť pravda. Táto automobilka totiž vyvíja lak, ktorý sa prakticky nedá zašpiniť.

Nissan Note nalakovaný testovacou verziou náteru
Nissan Note nalakovaný testovacou verziou náteru
Zdroj: Nissan

Pod označením Ultra-Ever Dry sa skrýva špeciálna povrchová vrstva vytvorená nanotechnológiami. Tento náter je hydrofóbny i oleofóbny, vo veľkej miere preto odpudzuje vodu i nečistoty. Nissan ho v súčasnosti testuje na type Note a ako ukazujú fotografie i video, polovica vozidla ošetrená touto novinkou zostáva aj po jazde v špinavom prostredí snehobiela.

Asi netreba vysvetľovať, ktorá časť je ošetrená
Asi netreba vysvetľovať, ktorá časť je ošetrená
Zdroj: Nissan

Podobné ochranné vrstvy sú už známe z iných produktov, no na osobných autách sa stále neobjavili. Ani japonská značka ju ešte nezavádza do sériovej výroby, tento krok chce podľa nej ešte čas. Ak by sa takýto náter masovo rozšíril, znamenalo by to koniec umývania áut. Samozrejme, ešte treba vyvinúť podobné ošetrenie pre ďalšie prvky karosérie: sklá či plasty.

Video

Diskusia