Rolls-Royce razí dlhé roky konzervatívny prístup, ale popularite športovo-úžitkových automobilov neodolal. Z obchodného hľadiska šlo nepochybne o dobrý krok. Cullinan sa rýchlo prepracoval na bestseller firmy a teraz prichádza vo verzii s označením Black Badge, ktorá už tradične znamená športovejšiu náturu. A tiež záplavu čiernych tónov.

Najluxusnejšie SUV sveta sa zbavilo bohatej pochrómovanej bižutérie svetlej farby. Parthenón evokujúca maska chladiča si obliekla tmavú verziu lesklého kovu, rovnako ako charakteristická soška Spirit of Ecstasy, lichobežníkové výfukové koncovky a viacero ďalších detailov.

Cullinan Black Badge má okrem iného farebné brzdové strmene, čo v značke novinka.
Cullinan Black Badge má okrem iného farebné brzdové strmene, čo v značke novinka.
Zdroj: Rolls-Royce

Kontrastom k všadeprítomnej černi tak zostali len centrálne umiestnené kľučky, zámky dverí či logá Rolls-Royce. Tým najväčším však sú disky kolies, ktoré majú špecifický dizajn a priemer 22 palcov. Pod nimi majú premiéru v rámci značky červené brzdové strmene. Na karosérii sa zasa nachádza žltá, tento odtieň nesie jemná ručne maľovaná linka tiahnuca sa bočnou časťou anglického obra.

Podobnú farebnú schému vyznáva interiér predstavenej verzie, ktorému vládne čierna koža doplnená niekoľkými žltými akcentmi. Do tejto farby sú oblečené aj skladateľné sedadlá v kufri. Obkladové panely sú namiesto dreva karbónové, tento materiál ale nemá svoju tradičnú štruktúru. Namiesto bežných vlákien má špecifické 3D vyhotovenie so šiestimi vrstvami laku. Stropné čalúnenie obsahuje známe optické vlákna imitujúce nočnú oblohu, pričom tento prvok známy z viacerých iných áut výrobcu sa v type Cullinan objavuje vôbec po prvýkrát.

Strop pretkaný optickými vláknami sa dostal aj do SUV prestížneho britského výrobcu.
Strop pretkaný optickými vláknami sa dostal aj do SUV prestížneho britského výrobcu.
Zdroj: Rolls-Royce

Samozrejme, prezentované vyhotovenie nie je v žiadnom prípade povinnosťou. Goodwood je absolútnou špičkou v rámci možností individualizácie a aj v prípade modelov Black Badge majú zákazníci široké možnosti prispôsobenia áut vlastnému vkusu. To však neplatí pre technickú stránku. Tá je upravená, pričom súčasťou zmien bolo zvýšenie výkonu.

Pod kapotou zostal dvakrát prepĺňaný dvanásťvalec so zdvihovým objemom 6,75 litra. Rolls-Royce mu nadelil okrúhlych 600 koní, čo je v prepočte 441 kW. Krútiaci moment vzrástol na nemenej úctyhodných 900 Nm. Vozidlo okrem toho disponuje agresívnejšie naladeným osemstupňovým automatom, čo spolu s úpravou agregátu veľkého motora V12 umožnilo skresať čas potrebný na zrýchlenie 0-100 km/h o tri desatiny. Cullinan to v čiernej verzii zvládne už za 4,9 sekundy.

Luxusný anglický obor dokáže stovku pokoriť za menej než päť sekúnd.
Luxusný anglický obor dokáže stovku pokoriť za menej než päť sekúnd.
Zdroj: Rolls-Royce

Zmenám sa nevyhlo výfukové potrubie, ktoré má dať po stlačení tlačidla Low motoru hlbší zvuk. Pohonnou jednotkou sa však zásahy neskončili. Automobilka prepracovala viaceré komponenty podvozka, SUV dostalo ostrejšie reagujúce brzdy i odolnejšie kotúče. Tie by mali zvládať aj dlhšiu rýchlu jazdu napriek nezanedbateľnej hmotnosti superluxusného Angličana. Goodwood konkrétne číslo neprezradil. A nevyjadril sa ani k cene, ktorá ale bude asi štartovať v rozmedzí 350- až 400-tisíc eur.