Novú triedu GLE sme oficiálne spoznali v septembri minulého roka, v decembri do skladačky pribudli naftové agregáty a teraz Stuttgart pridáva jednu z čerešničiek na vrchole torty. Automobilu sa venovali špecialisti z Affalterbachu, ktorí mu dopriali vysoký výkon i najmodernejšie technológie. Čo prináša GLE so štítkom AMG?

Verziu AMG zdobí agresívny bodykit
Zdroj: Mercedes-AMG

Na variant Mercedes-AMG GLE 63 si ešte musíme počkať, ani GLE 53 4Matic+ sa však za svoje vnútornosti hanbiť nemusí. Pod kapotou tu pracuje mild-hybridný trojliter prepĺňaný dvomi turbami s valcami usporiadanými do radu. Aby toho nebolo málo, plniaci tlak ešte zvyšuje elektricky poháňaný kompresor. Vďaka modernej technike šesťvalec produkuje 320 kW (435 k) a 520 Nm. Elektromotor ešte v prípade potreby navyše dokáže krátkodobo prihodiť ďalších 250 Nm a 16,4 kW (22,3 k).

Mohutná sila agregátu SUV na stovku katapultuje v priebehu 5,3 sekundy a to poľahky dosahuje maximálnu rýchlosť 250 km/h. Elektromotor tu pritom neslúži len ako garancia extra výkonu, snaží sa eliminovať akýkoľvek náznak turbodiery a zároveň aj znižovať spotrebu a emisie. K tomu samozrejme potrebuje aj 48 V elektrickú sieť. Deväť prevodov tu automaticky radí prevodovka AMG Speedshift TCT s hydromeničom. O trakciu sa zasa stará odladený pohon všetkých kolies 4Matic+.

V interiéri sa toho veľa nemenilo, pribudol však športový volant
Zdroj: Mercedes-AMG

Za zmienku rozhodne stojí aj vzduchový podvozok vozidla. Vďaka nemu športové SUV neprichádza o svoje terénne schopnosti, okrem režimov Comfort, Sport a Sport+ tu nájdete aj Trail a Sand určené práve na nespevnené povrchy. Vzduchové vankúše sa starajú aj o vyrovnávanie vozidla v prípade nerovnomerného zaťaženia. Mercedes-AMG GLE 53 4Matic+ si vďaka nim môžete v prípade potreby zdvihnúť o ďalších 55 mm.

Menil sa samozrejme aj exteriér, ktorý dostáva charakteristický gril a agresívne tvarovaný predný nárazník. Zadnú časť zasa zdobí štvorica veľkých koncoviek výfukového potrubia. V interiéri pribudol volant s logom AMG či hliníkové krídla na manuálne radenie, v štandarde sa môžete tešiť aj na infotainment MBUX. Cenovku či termín prípadnej dostupnosti si zatiaľ Stuttgart necháva pre seba. Dá sa očakávať, že viac sa dozvieme na budúcotýždňovom ženevskom autosalóne.

Zdroj: Filip Kadlečík