Mazda3

Novinky Mazda3: Unikli prvé rysy sériového sedanu

Foto: Carscoops

17.10. 2018 11:44 Kompakt bude navonok pripomínať svojho väčšieho súrodenca, prinesie však odlišný interiér a najmä revolučný motor.

Aktuálny dizajnový jazyk značky Mazda je väčšinou terčom pochvalných slov. Sériové autá ich počúvajú pravidelne, ešte mohutnejšie vášne však vzbudzujú koncepty s podpisom japonskej firmy. Vlani vyvolal slušný rozruch hatchback Kai. Už vopred bolo jasné, že ide o predobraz ďalšej generácia trojky. V súčasnosti unikli na internet prvé rysy sériového variantu.

Takto by mala zhruba vyzerať ďalšia generácia japonskej trojky
Takto by mala zhruba vyzerať ďalšia generácia japonskej trojky
Zdroj: Carscoops
 

Na stránke Carscoops sa objavili náčrty, ktoré údajne zachytávajú základné tvary budúceho sedanu. Tie hovoria jasnou rečou. Spredu sa vozidlo jasne podobá na svojho väčšieho súrodenca Mazda6, aj keď si možno všimnúť napríklad mierne odlišný nárazník. Podobne je na tom zadná časť. Evidentne je kratšia než na šestke a disponuje svetlami odkazujúcimi na minuloročnú štúdiu.

Medzi obrázkami nechýba ani interiér. Jeho súčasťou je farebne zvýraznený voľne stojaci displej, palubná doska však okrem neho zaujme aj niekoľkými ďalšími prvkami. Netradičné sú napríklad výduchy ventilácie lemujúcu prístrojový panel. Ďalšie sú súčasťou horizontálneho pásu, ktorý vychádza z ovládania klimatizácie. Súčasťou kabíny je športovo pôsobiaci volant.

Kým štylistický Mazda3 veľmi neprekvapí, z hľadiska techniky bude úloha kompaktu revolučná. Ako prvý totiž reálne uvedie motor SkyActiv-X kombinujúci výhody zážihových a vznetových pohonných jednotiek. Dvojlitrový atmosférický štvorvalec by mal dosiahnuť výkon 140 kW (190 k). Toto číslo je zatiaľ len klebetou, jeho potvrdenia sa dočkáme asi až pri debute.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia