Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Geniálny motor Mazdy: Ako vlastne funguje?

VIDEO
Hovorí sa, že ak človek niečo nevie vysvetliť jednoducho, tak tomu dostatočne nerozumie. Mazda zjavne vie o čom hovorí - na krátkom videu dokázala geniálne laicky vysvetliť fungovanie jej revolučnej novinky.
1 14 príspevkov 28.10.2017 / Filip Kadlečík

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že agregáty s vnútorným spaľovaním pohonných látok to o niekoľko rokov budú mať zrátané, opak je pravdou. Elektromobily majú pred sebou ešte stále dlhú cestu a to isté platí aj o konvenčných spaľovacích agregátoch. Svoj technologický vrchol ešte zjavne nedosiahli.

Video názorne ukazuje ako dobre technológia SPCCI spája zážihový a vznetový svet

Potvrdzuje to aj novinka, ktorú má do reálnej prevádzky už čoskoro uviesť japonská Mazda. Ide o SkyActiv-X agregát, ktorý má byť akýmsi hybridom medzi vznetovými a zážihovými motormi. Vďaka tomu by pri dosiahnutí rovnakého resp. vyššieho výkonu mal byť v porovnaní s dnešnými agregátmi podstatne úspornejší.

Prelomová jednotka využíva technológiu SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition), teda “sviečkou ovládané kompresné vznietenie zmesi”. Práve táto metóda zapaľovania výbušnej zmesi vo valcoch automobilu spája súčasný benzínový a naftový svet. Dnes totiž vznetové motory zmes zapaľujú vďaka obrovským kompresným tlakom, zatiaľ čo konvenčnému zážihovému agregátu v tom pomáha sviečka.

Test BMW i3: Predbehlo svoju dobu?

Na test BMW i3 s väčším dojazdom sme sa tešili. Ide predsa o elektromobil, ktorý vyzerá ako vystrihnutý z budúcnosti. Darí sa mu však naplniť to, čo naznačuje netradičným exteriérom?

Problém je, že zážihové vznietenie nie je dokonalé, pretože sa šíri len z jedného centrálneho miesta. Oveľa efektívnejšie je preto kompresné zapálenie zmesi, kde sa naraz objavia viaceré “ložiská” ohňa. Nový agregát tieto dva spôsoby kombinuje a ponúka úplne nový pohľad na budúcnosť benzínových pohonných jednotiek. Detailné, jednoduché a názorné vysvetlenie si môžete pozrieť na priloženom videu.


Video
Najnovšie články
Cadillac CT5: Zastúpi sedany ATS i CTS

Americká spoločnosť plánuje na autosalóne predstaviť omladenú verziu existujúceho vozidla i nový koncept, ktorý nesie podpis Pininfarina.

Karma avizuje pre Šanghaj dve premiéry

Ministerstvo financií zrejme môže byť spokojné s príjmami z elektronického mýta za nákladné vozidlá. Vo februári sa vybralo vyše 17 miliónov, čo je viac než...

Príjmy z mýta rastú, najviac platia cudzinci

Havarijný stav mostov zjavne nie je len lokálnym fenoménom u nás. Podľa aktuálnych informácií z Česka tam totiž majú rovnaký problém: v zúfalom stave je vyše 1...

Stovky českých mostov sú v havarijnom stave

Každý motorista so zdravým pudom sebazáchovy si uvedomuje, že alkohol za volant nepatrí. No nemyslite si, že ste z obliga, ak neprekročíte hranicu trestného...

Zostatkový alkohol: Čo zaň hrozí? Neriskujte!

Firmy už pred rokmi rozčúlili verejnosť, keď schvaľovali šéfom vysoké platy, hoci zisky klesali. V podobnom duchu je to teraz vo Forde, ktorého šéf Jim Hackett...

Šéf Fordu zarobil viac, i keď firma peniaze stratila

Rast cien ropy brzdia obavy zo stavu svetovej ekonomiky, čo nahráva do karát motoristom. Minimálne tým, že zdražovanie je zatiaľ len kozmetické.

Benzín a nafta: Ďalší vývoj je vo hviezdach
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×