Finálovú sedmičku bude porota vyberať spomedzi 35 nominantov.

Novinky Kto získa titul Auto roka 2020? Organizátori európskej súťaže zverejnili mená nominantov

Foto: COTY

22.10. 13:00 Aktuálnym držiteľom ocenenia je Jaguar I-Pace. Aj v zozname týkajúcom sa budúceho roka je početné zastúpenie SUV, tvoria jeho nadpolovičnú časť.

Otváraniu ženevského autosalóna pravidelne predchádza vyhlasovanie výsledkov medzinárodnej ankety Auto roka. Ročník označený pekným číslom 2020 nebude výnimkou. Do tejto udalosti ešte zostáva niekoľko mesiacov a organizátori európskej súťaže s tradičným predstihom zverejnili mená nominantov. Z dovedna 35 modelov vyselektujú 25. novembra úzky výber 7 noviniek pokračujúcich do marcového finále.

Aktuálnym držiteľom prestížneho ocenenia je britský elektromobil Jaguar I-Pace, ktorý však len veľmi tesne porazil francúzske kupé Alpine A110. Udržal tak tri roky trvajúcu dominanciu kategórie SUV. Nie je pritom vylúčené, že bude pokračovať. Aj v zozname týkajúcom sa budúceho roka je početné zastúpenie vozidiel tohto typu, tvoria dokonca jeho nadpolovičnú časť.

V nečakane dramatickom finále ročníka 2019 vyhral Jaguar I-Pace.
V nečakane dramatickom finále ročníka 2019 vyhral Jaguar I-Pace.
Zdroj: Marek Pokrývka

Kto teda získa titul Auto roka 2020? Audi sa o to bude snažiť elektrickým modelom e-tron, kým BMW má okrem radu 1 reprezentovať aj roadster Z4 po boku imdižového SUV-kupé X6 a obra menom X7. DS Automobiles má v súťaži produkt DS3 Crossback. Ferrari zastupuje kupé F8 Tributo, americkú značku Ford zasa crossover Puma. Z ďalekého východu prišla do ankety Kia e-Soul spolu so súrodencami Mazda3 a Mazda CX-30.

Mercedes-Benz má v rámci 35 kandidátov rovnako bohatú nádielku ako Bavori, na zisk ocenenia ašpirujú jeho kupé-sedan CLA, sedemmiestny typ GLB, obor so štítkom GLS i elektromobil EQC. Nissan vyslalo do súťaže Juke druhej generácie. Titul môže získať aj Opel Corsa, proti ktorému bude stáť jeho pokrvný brat Peugeot 208. Porsche sa na zoznam dostalo ikonickým typom 911 i elektrickým sedanom Taycan.

Finálovú sedmičku bude porota vyberať spomedzi 35 nominantov.
Finálovú sedmičku bude porota vyberať spomedzi 35 nominantov.
Zdroj: COTY

Range Rover bude reprezentovať nový Evoque, Renault zasa príbuzná dvojica Captur a Clio nových generácií. Tú doplní omladená „električka“ menom Zoe. Škoda má v ankete crossover Kamiq, ale tiež jemu príbuzný hatchback Scala. SsangYong sa do zoznamu dostal s SUV Korando. Subaru reprezentuje inovovaný Forester a nechýba ani Tesla Model 3.

Toyota je treťou značkou so štvorčlenným zastúpením, na oslovenie Auto roka 2020 si brúsi zuby sedan Camry, kompakt Corolla, SUV menom RAV4 i športové kupé Supra. Do zoznamu sa dostal aj Volkswagen Golf ôsmej generácie. Ten síce ešte nepoznáme, no automobilka si je istá splnením podmienky v podobe začiatku predaja pred koncom roka. Jej logo pritom nesie aj ďalší kandidát menom T-Cross.

Diskusia  ()

Video

Diskusia