Kia Telluride

Novinky Kia Telluride: Prekvapujúca premiéra v NY

Foto: Kia

10.9. 2018 17:30 Najväčšie SUV ázijskej značky sa predviedlo v New Yorku s výbavou do ťažkého terénu a Texasom ako nosnou témou.

Pred niekoľkými dňami prebehli internetom fotografie z kórejských ciest prezrádzajúce, ako bude vyzerať Kia Telluride v sériovej forme. Krátko na to absolvovalo vozidlo prvý verejný debut. Bol dosť neštandardný: odohral sa na módnom týždni v New Yorku, vystavená bola upravená verzia a prekvapujúca premiéra nepriniesla žiadne konkrétne technické informácie.

Kia v týchto dňoch po prvýkrát predviedla typ Telluride
Kia v týchto dňoch po prvýkrát predviedla typ Telluride
Zdroj: Kia

Najväčšie SUV ázijskej značky sa predviedlo v NY ako súčasť prehliadky návrhára Brandona Maxwella, ktorej nosnou témou bol Texas. Vplyv trendov tohto južanského štátu na exponáte jasne vidieť. Ide napríklad o sedlovú kožu, tento materiál pokrýva spätné zrkadlá, vonkajšie kľučky a taktiež tvorí upevňovacie pásy prednej kapoty. Tie však nepochybne dopĺňa klasický zámok.

Kórejské vozidlo disponuje výbavou do ťažkého terénu. Okrem špecifických pneumatík s rozmermi 265/50 R20 natiahnutých na tmavých ráfikoch má ochranné plechy chrániace oba nárazníky i oblasť prahov, predný elektrický navijak, prídavné osvetlenie či vstup vzduchu vyvedený do výšky strechy. Na nej tróni nosič s kovovým rebríkom. Off-roadový balík završuje náhradné koleso v plechovom obale, ktorý sa nachádza na špeciálnej konštrukcii na piatych dverách.

Kia vybavila vozidlo kompletom do náročných podmienok
Kia vybavila vozidlo kompletom do náročných podmienok
Zdroj: Kia

Odhliadnuc od týchto špecifík vyzerá SUV prakticky rovnako ako prototyp odfotený počas minulého týždňa. Rozdielny je zelený lak odkazujúci na farbu dva roky starého konceptu a tiež nápisy Telluride na oboch koncoch karosérie, ktoré finálne potvrdzujú vernosť tomuto označeniu.

Nečakané odhalenie prináša aj prvý pohľad do interiéru. Ten taktiež trochu zaváňa Texasom: obsahuje charakteristickú prešívanú kožu, prírodné drevené obklady či hviezdu symbolizujúcu tento štát. Z fotografie je evidentná veľká vnútorná šírka auta. Palubnej doske dominuje veľký širokouhlý displej, o poschodie nižšie je panel klimatizácie a mohutný centrálny tunel. Vo vnútri si možno všimnúť množstvo komponentov známych z aktuálnych vozidiel kórejskej automobilky.

Predstavený exponát kórejskej novinky pôsobí zvnútra luxusne
Predstavený exponát kórejskej novinky pôsobí zvnútra luxusne
Zdroj: Kia

Kia označuje tento automobil za osemmiestny, ubytuje teda ešte o jedného pasažiera viac než sa predpokladalo. Jeho rozmery nepoznáme. Automobilka však uvádza, že Telluride bude o niekoľko palcov dlhší a širší než Sorento. Taktiež spomína dostupnosť motora V6. Na konkrétne detaily si počkáme niekoľko mesiacov, klasický debut SUV sa má odohrať až na januárovom autosalóne v Detroite. Jeho výroba bude prebiehať na americkej pôde.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia