Suzuki iK-2 a iM-4

Novinky Nový hatchback Suzuki príde o rok

Foto: autor

8.3. 2015 13:30 Sériová verzia štúdie iK-2 sa má vo výrobe objaviť v priebehu budúceho roka. Nad prototypom iM-4 zatiaľ visí otáznik.

Japonská značka Suzuki už dlhé roky vyniká v najnižších segmentoch automobilového trhu. Zdá sa, že jej predstavitelia si to uvedomujú čoraz jasnejšie. Dokumentuje to nielen posun typu Vitara, ktorý sa zaradil medzi malých zástupcov triedy SUV, ale aj duo konceptov predstavených v Ženeve. Namiesto experimentov typu Kizashi tu Suzuki predviedlo dvojicu drobných hatchbackov.

Suzuki ukázalo na ženevskej pôde štúdie iK-2
Suzuki ukázalo na ženevskej pôde štúdie iK-2
Zdroj: autor

Prvý z nich sa volá iK-2 a je typickým reprezentantom segmentu B. Päťdverový hatchback stojí na rázvore merajúcom 2 520 mm, na dĺžku má 4 023 mm a na šírku 1 920 mm (vrátane spätných zrkadiel). Jeho výška dosahuje 1 450 milimetrov. Nové vozidlo dostalo pomerne atraktívny dizajn, ktorý Japonci označil termínom Liquid Flow, teda tekutý prúd. Pod kapotou má nový litrový motor s priamym vstrekovaním benzínu a označením Boosterjet.

Prototyp iM-4 je o poznanie menší: jeho pôdorys má miery 3 693 x 1 709 mm, pričom rázvor náprav meria 2 438 mm. Na výšku však dosahuje 1 566 mm. Toto vozidlo má jemný nádych retro tvarov so zaujímavým stvárnením masky chladiča a diódových svetlometov, ktoré majú pripomínať slnečné okuliare. Oproti súrodencovi je táto štúdia podstatne hranatejšia. Zároveň je ďalej od zeme a v blatníkoch má až osemnásťpalcové disky. Vďaka tomu vyzerá trochu ako zmenšené SUV.

Dizajn i meno iM-4 naznačujú, že v útrobách konceptu sa nachádza pohon 4x4. Všetky štyri kolesá tohto vozidla poháňa 1,2-litrový benzínový motor Dualjet s hybridným štartérom a batériou typu Li-ion. Na palube je aj systém regenerácie brzdnej energie, ktorý ma prispieť k nízkej spotrebe.

Nad osudom konceptu iM-4 visí v súčasnosti otáznik
Nad osudom konceptu iM-4 visí v súčasnosti otáznik
Zdroj: autor

Suzuki iK-2 by sa malo v sériovej výrobe objaviť v priebehu budúceho roka. Zvonku vyzerá byť už teraz tento model pripravený na príchod do obchodov a vzhľadom na konkrétne reči o technike to tak pravdepodobne bude aj s jeho vnútornosťami. Nad osudom štúdie iM-4 zatiaľ visí otáznik.

Video

Diskusia