Honda Civic Type R.

Novinky Honda vylepšuje nabrúsený Civic Type R: Čo všetko sa na hot-hatchi zmenilo?

Foto: Honda

14.1. 10:36 Ikonické japonské auto prešlo kozmetickými zásahmi, ktoré sa týkali nárazníkov či podvozka. Pod kapotou zostalo všetko po starom. Do ponuky pribudol aj model Sport Line, ktorý sa u už momentálne začína na Slovensku predávať.

Medzi športovými kompaktmi má Honda Civic Type R svoje pevné miesto. Aktuálna generácia tohto vozidla patrí k tomu najbrutálnejšiemu, čo si v rámci nižšej strednej triedy možno kúpiť. Japonská firma pritom nabrúsený model momentálne vylepšuje. Nejde ale o nič veľké, úpravy sú skôr kozmetického rázu. Čo všetko sa na hot-hatchi zmenilo?

Oficiálne fotografie nápadne prezentujú modrý odtieň latku, ktorý bude odteraz v ponuke výhradne pre ostrú verziu. Dizajnovo zostalo takmer všetko po starom. Výnimkou sú výplne oboch nárazníkov, ktoré obsahujú „krídelká“ lakované odtieňom kasne. Vpredu sa navyše zmenili čierne plasty z veľkej časti imitujúce nasávacie otvory. Jemne preštylizovaná je maska chladiča, ktorá má byť priepustnejšia.

Z dizajnového hľadiska došlo len k drobným úpravám kompaktu.
Z dizajnového hľadiska došlo len k drobným úpravám kompaktu.
Zdroj: Honda

 Ani interiéru sa netýkajú nejaké väčšie rezy. Honda dala ikonickému vozidlu odlišný volant čalúnený Alcantarou, pribudnúť mala kratšia radiaca páka šesťstupňového manuálu. Drobná modernizácia prináša tiež systém Active Sound Control. Ide o dokresľovanie zvuku pomocou reproduktorov, čo je dnes čoraz bežnejšie. Japoncovi poháňanému prepĺňaným dvojlitrom to ale podľa nás  vôbec nechýbalo...

Pod kapotou zostalo všetko po starom, benzínový motor s výkonom 228 kW (310 k) sa nezmenil. Konštruktéri sa však venovali podvozku. Zásahy na prednej náprave majú priniesť viac citu v riadení, výsledkom tuhšieho uloženia zadnej osi má byť viac gripu a výmena tlmičov zasa sľubuje zvýšenie komfortu. Zmeny asi výraznejšie neovplyvnia cenu modelu Civic Type R.

Civic sa momentálne začína predávať v novom vyhotovení Sport Line.
Civic sa momentálne začína predávať v novom vyhotovení Sport Line.
Zdroj: Honda

Honda okrem toho ponuku svojho kompaktu obohacuje o variant Sport Line, ktorý sa inšpiroval práve nabrúseným súrodencom. Odkazuje naňho tvarom nárazníkov, prahov i spojlermi v zadnej časti. V interiéri pôjde o červené detaily či hlavicu radiacej páky, na výber má byť manuál i prevodovka CVT. Pohonná jednotka však bude len jedna. 

Športovo štylizovaný Civic má poháňať výhradne litrový prepĺňaný trojvalec VTEC Turbo s výkonom 95 kW (129 k) a krútiacim momentom 200 Nm. Type R to teda nie je, no výhodou má byť podstatne nižšia spotreba paliva charakterizovaná údajom 4,8 l/100 km. A zásadný rozdiel oproti hot-hatchu bude aj v cene. Honda začína nového člena ponuky aktuálne predávať na Slovensku, pričom si zaň akciovo pýta od 18 890 eur. V tejto sume je pritom už zahrnuté solídne vybavenie.

Video

Diskusia