ikona

Novinky Revolučná Mazda3 a Amarok na báze Fordu

Foto: Mazda

18.11. 2018 9:00 KLEBETY TÝŽDŇA Bentley pripravuje elektromobil, BMW M3 sa možno dočká kombi verzie a príťažlivá Mazda3 zvestuje budúcnosť pod kapotou.

Elektromobil od Bentley a mini hothatch Subaru

Bentley pripravuje svoje prvé čisto elektrické vozidlo. Prvé zmienky sa objavili už minulý rok v Ženeve, kde bol koncept označený ako EXP 12 Speed 6e. Anglický výrobca avizuje, že elektromobil by mohol predstaviť ešte pred rokom 2025. Záujem argumentuje aj svojou najväčšou uhlíkovou stopou v rámci koncernu. Ekologické Bentley pravdepodobne nebude postavené na platforme J1, ktorá má poslúžiť Taycanu od Porsche a elektrickým audinám.

Bentley bez emisií môže byť realitou do roku 2025
Bentley bez emisií môže byť realitou do roku 2025
Zdroj: Marek Pokrývka

Subaru plánuje vyslať svojho bojovníka do B segmentu. Japonská automobilka momentálne nemá v portfóliu konkurenta pre športiaky ako sú VW Polo GTI alebo Toyota Yaris GRMN. V zákulisí sa spomína aj záujem šéfa Toyoty o prinavrátenie Subaru do sveta rely. Tým pádom nie je vylúčená kooperácia medzi populárnymi značkami. Malé žihadlo by mohlo disponovať dvojlitrovým boxerom s výkonom aspoň 200 konských síl a pohonom všetkých kolies.  

Technológia SkyActiv-X pre Mazdu3 a Ford s génmi Amaroku

Mazda sa chystá priniesť malú revolúciu s odhalením novej trojky koncom mesiaca. Odohrá sa pod kapotou, kde bude motor využívať novú technológiu SkyActiv-X – Spark Controlled Compression Ignition (SPCCI). Tá je schopná v nižších otáčkach zapáliť aj veľmi chudobnú zmes výhradne kompresiou. Nová trojka tak okrem príťažlivých kriviek prinesie aj symbiózu benzínového a naftového sveta v jednom agregáte.

Atraktívna Mazda3 so sebou prinesie malú revolúciu pod kapotou
Atraktívna Mazda3 so sebou prinesie malú revolúciu pod kapotou
Zdroj: Mazda

Na druhej strane Atlantiku uvažuje Ford o výrobe pickupu, ktorý by niesol gény Volkswagenu Amarok. Spoluprácu dvoch gigantov potvrdili už obe strany. Spomínaným pracantom je Ford Ranger, ktorý by sa tak vrátil na domáci trh po dlhých siedmich rokoch. Keďže si dôležitosť segmentu pickupov uvedomuje aj nemecký koncern, v hre ostáva aj alternatíva vlastného zástupcu. Odhliadnuc od toho, americko-nemecká kooperácia by mala pokračovať aj v oblasti elektromobilov.

Nové BMW M3 s manuálom a v prevedení kombi

V Bavorsku sa šíria reči o možnom osadení ikonickej M3 manuálnou prevodovkou. S nádychom irónie bude dvojspojkový automat štandardom a klasická páka opciou. Klebetí sa aj o uvedení dvoch variantov náhonu. Na rozdiel od novej M8, kde je avizovaná možnosť prepínania režimov jazdy, by emtrojka bola dostupná buď výhradne s pohonom všetkých kolies, alebo ako zadokolka. Na potvrdenie alebo vyvrátenie týchto informácií si ešte pár mesiacov počkáme.

BMW M3 v prevedení kombi by mohlo zamávať segmentom
BMW M3 v prevedení kombi by mohlo zamávať segmentom
Zdroj: Youtube

Mníchov má v rukáve ešte jeden tromf. Po veľmi dlhom čakaní nadšencov, by sa mohlo stať realitou BMW M3 v prevedení kombi. Šanca, že sa niečo zmení pod kapotou je v tomto prípade mizivá. Očakávať môžeme opätovné zapriahnutie trojlitrového šesťvalca s dvomi turbami a päťsto konskými silami. Ak sa tieto plány potvrdia, pribudne konkurent k dvojici Mercedes-AMG C63 a Audi RS4 v rodinnom variante.

Bugatti SUV a Aston Martin Valkyrie s najsilnejším motorom sveta

Spoločnosť Cosworth, spolupracujúca na výrobe Aston Martin Valkyrie, potvrdila prípravu najsilnejšieho atmosférického motoru. Podľa jej slov bude mať nový agregát najmenej o dvesto koní viac, ako terajší vrcholový dvanásťvalec. Vzhľadom na V12-tku v LaFerrari, produkujúcu 950 koní vrátane hybridnej posily, sa tak Valkyrie môže tešiť na minimálne 1100 žrebcov. Ostáva otáznym, či táto hodnota bude dosiahnutá bez pomoci elektriny.

Srdcom Valkyrie bude poriadne nadupaná atmosféra
Srdcom Valkyrie bude poriadne nadupaná atmosféra
Zdroj: Aston Martin

Do mora SUV plánuje hodiť svoju návnadu aj Bugatti. Nepriamo to potvrdil prezident automobilky vyhlásením, že značka je pripravená na viac. V takom prípade, by sa Bugatti zaradilo medzi Lamborghini, Bentley a Rolls-Royce, ktorí už svojho zástupcu predstavili. Do príprav môže zasiahnuť aj trend ekologickejších pohonných jednotiek, vzhľadom na nie zrovna zelený motor W-16, montovaný v súčasnosti. Misky váh nakoniec ovplyvňujú nielen majetní zákazníci, ale aj tlak verejnosti a akcionári.  

Päťdverové DBX a nová generácia Land Rover Evoque

Aston Martin DBX bude prvé SUV anglickej značky. Nové informácie z Británie potvrdili názov, avšak na rozdiel od konceptu bude novinka päťdverová. Dôkazom majú byť zverejnené fotky vrátane krátkeho videa z testovania mimo spevnených ciest. Nevyjasneným ostáva fakt, o ktorý konkrétny segment má anglický výrobca záujem. Do úvahy pripadajú dve možnosti – konkurovať dostupnejším modelom ako Maserati Levante a Jaguar F-Pace, alebo zaútočiť na vrchné pozície obsadené Bentaygou a Urusom.

Nápaditá kampaň láka Londýnčanov na nový Evoque
Nápaditá kampaň láka Londýnčanov na nový Evoque
Zdroj: Land Rover

Na Britských ostrovoch ešte chvíľu zostaneme. V Londýne sa totiž objavila netradičná marketingová kampaň, ktorá predpovedá nástupcu Range Rover Evoque. Drôtené konštrukcie rozmiestnené po hlavnom meste Anglicka prezrádzajú kontúry novinky. Londýnčania sa vraj dočkajú odhalenia už 22. novembra, zatiaľ čo luxusné kompaktné SUV sa môže ukázať v plnej kráse aj na autosalóne v Los Angeles. Evoque o svojej popularite presvedčuje aj predajnými číslami, keďže dodnes ich bolo predaných 750,000 po celom svete. Nástupca to v prekonávaní nebude mať jednoduché.

Informácie uvedené v článku nie sú oficiálne, automobilky ich zatiaľ nepotvrdili.

Použité fotografie sú ilustračné

Zdroj: Redakcia AUTO BILD
Diskusia  ()

Video

Diskusia