ikona

Novinky Aston Martin Rapide E: Oficiálne detaily

Foto: Aston Martin

15.9. 2018 11:00 Elektrický liftback bude mať výkon 449 kW (610 k) a na jedno nabitie by mal prejsť 322 kilometrov. V pláne je vznik 155 exemplárov.

Do segmentu luxusných elektromobilov plánuje svojou troškou prispieť aj Aston Martin. Britská automobilka ohlásila tieto plány dávno, dokonca už na jeseň roka 2015 predstavila jeho prototyp postavený na báze liftbacku Rapide. Rovnako na tom bude sériový model. Jeho premiéra sa pravdepodobne odohrá čoskoro, na svete sú totiž prvé oficiálne detaily.

Premiéra elektromobilu by sa mohla odohrať v Paríži
Premiéra elektromobilu by sa mohla odohrať v Paríži
Zdroj: Aston Martin

Elektrické vozidlo sa nakoniec bude volať Rapide E namiesto pôvodne plánovaného RapidE, pravdepodobne z dôvodu lepšieho odlíšenia od konvenčných modelov. Okrem mena sa medzičasom zmenil tiež základ. Kým vývojový exemplár vychádzal z verzie S, ten finálny sa zrodí na základe nedávno odhaleného ostrejšieho variantu AMR. Navonok sa od neho bude odlišovať vo viacerých detailoch. Prvá fotka ukazuje symbol E na predných blatníkoch, ktorý je spolu s karbónovými prahmi a brzdovými strmeňmi modrej farby. Viditeľné sú tiež špecifické disky kolies.

Z hľadiska sily neurobil Aston Martin žiadne kompromisy. Práve naopak, oproti východiskovej dvanásťvalcovej verzii bude tá elektrická ešte o niečo silnejšia. Vzadu bude mať dve pohonné jednotky schopné spoločne vyprodukovať výkon 449 kW (610 k) a krútiaci moment 950 Nm. Táto porcia by mala zabezpečiť akceleráciu na 100 km/h pod štyri sekundy a dosiahnutie tempa 250 km/h.

Britská automobilka poodhalila konfiguráciu pohonu
Britská automobilka poodhalila konfiguráciu pohonu
Zdroj: Aston Martin

V útrobách modelu Rapide E bude akumulátor s kapacitou 65 kWh. Podľa normy WLTP by mal stačiť na prejdenie zhruba 200 míľ (322 kilometrov), pričom batériu možno nabíjať pri napätí 400 alebo 800 voltov. V prípade toho vyššieho má jej naplnenie trvať iba hodinu. Hmotnosť vozidla nepoznáme, firma z Gaydonu však spomína ľahké zliatiny a karbónové kompozity slúžiace na jej redukciu.

Aston Martin nechce novinku predávať masovo. Anglická značka otvorene priznáva, že model Rapide E je vo veľkej miere testovacím predvojom oživenia značky Lagonda. Z tohto dôvodu bude výroba limitovaná. V pláne je vznik 155 exemplárov, cenu jedného z nich zatiaľ nepoznáme. Oficiálne odhalenie elektromobilu sa môže odohrať na parížskom autosalóne.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia