ikona

Novinky Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Foto: AUTO BILD

24.5. 2018 12:00 Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však vôbec vodiči?

Moderné asistenčné systémy sú mnohokrát vnímané ako nutné zlo, ktoré v moderných autách jednoducho musíme pretrpieť. Pravdou však je, že majú obrovský potenciál zachraňovať životy. Veď miesto nás sledujú mŕtvy uhol, udržiavajú automobil v jazdnom pruhu či dokonca aj bez zásahu vodičia vozidlo zastavia.

Adaptívny tempomat sám reguluje vzdialenosť vášho vozidla od ostatných
Adaptívny tempomat sám reguluje vzdialenosť vášho vozidla od ostatných
Zdroj: AUTO BILD

Pravdou je, že čoskoro sa môžeme tešiť na ich masové nasadenie, stanú sa totiž súčasťou povinnej výbavy automobilov. Už dnes sú však pomerne bežné, po novom mnohé z nich dostala napríklad aj lacná Dacia Duster. Chcú a vedia ich však vodiči používať?

Štúdia spoločnosti McKinsey & Co. ukazuje, že len 70 % budúcich majiteľov si je vedomých, že ich nový automobil má rôznorodé bezpečnostné systémy. V praxi ich dokonca aktívne používa ešte menej ľudí, približne len tretina z nich. Kto za to môže?

Konvenčný systém monitorovania mŕtveho uhla vidí len na niekoľko metrov, aj to však môže pomôcť
Konvenčný systém monitorovania mŕtveho uhla vidí len na niekoľko metrov, aj to však môže pomôcť
Zdroj: AUTO BILD

Výskum poukazuje na to, že len 35 % z oslovených predajcov bolo schopných zrozumiteľne a odborne vysvetliť, o čo sa ktorý asistenčný systém stará a ako funguje. Štúdia ďalej konštatuje, že obchodným zástupcom išlo často len o rýchly predaj a komunikácia o produkte smerom ku klientovi zlyhávala.

To, či asistenčné systémy vodiči chcú a používajú, teda zatiaľ zostáva otázne. My patríme k skupine, ktorá je rozhodne za ich nasadenie. V krízových situáciach môžu zachraňovať životy na dennej báze. Ako ste na tom vy? Používate ich často, alebo ste napríklad taký adaptívny tempomat ešte ani nevyskúšali?

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia