Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Porsche Taycan: Prvé skice elektromobilu

Sériový model sa bude dizajnovo držať štúdie, dostane však klasické dvere či spätné zrkadlá. Stovku by mal zvládnuť pod 3,5 sekundy.
2 15.03.2019 / Marek Pokrývka

Na nástup doby elektrickej sa chystá veľká časť koncernu Volkswagen. Porsche nie je v tomto smere výnimkou, aktuálne ponúka viacero plug-in hybridov a dlhší čas avizuje príchod rýdzo batériového modelu. Ten predznamenal ešte v roku 2015 atraktívny koncept Mission E. Pripravované vozidlo dostalo vlani označenie Taycan a nemecká automobilka k nemu vydala aj pilotné video. V súčasnosti vypustila do sveta prvé skice elektromobilu.

Tvary predného nárazníka budú na sériovej verzii upravené 2 fotografie v galérii Tvary predného nárazníka budú na sériovej verzii upravené Zdroj: Porsche

Fotografie prototypov už dlhšie potvrdzujú, že základné dizajnové rysy vozidla zostanú nezmenené. Náčrty tomu dávajú oficiálnu pečať. V sériovom stave bude mať sedan o niečo väčšie svetlomety a tiež odlišne tvarovaný nárazník s mohutnejšími otvormi. Tie však môžu byť zaslepené. Na obrázkoch sú vidieť tiež štandardné spätné zrkadlá namiesto kamier.

Umiestnenie kľučiek síce tieto materiály nezachytávajú, no podľa vývojových prototypov budú dvere klasické. Tie zadné sa teda nemajú otvárať proti smeru jazdy ako na pôvodnej štúdii. Na skici dobre vidieť disky kolies, ktoré budú mať výrazne aerodynamický tvar čiastočne maskovaný dvojfarebným finišom. Zadok asi prejde akurát detailnými úpravami difúzora.

Taycan bude pravdepodobne o niečo menší než Panamera 2 fotografie v galérii Taycan bude pravdepodobne o niečo menší než Panamera Zdroj: Porsche

O technickej stránke už vieme viacero základných rysov. Porsche Taycan má mať poháňané všetky kolesá prostredníctvom elektromotorov so spoločným výkonom vyše 440 kW, čo je približne 600 koní. Automobilka už skôr avizovala zrýchlenie 0-100 km/h pod 3,5 sekundy. Dojazd na jedno nabitie zatiaľ potvrdený nie je, ale mal by presahovať úroveň 400 kilometrov.

Audi e-tron GT: Keď je elektrina príťažlivá

Ingolstadt odhalil v LA konceptu sedanu, ktorý okrem krásneho dizajnu láka aj na takmer 600 elektrických koní a dojazd vyše 400 kilometrov.

Na zverejnenie finálnych čísel si budeme musieť ešte niekoľko mesiacov počkať, detaily sa s veľkou pravdepodobnosťou dozvieme na jesennom autosalóne vo Frankfurte. Zuffenhausen totiž potvrdil septembrové uvedenie elektromobilu. Okrem toho uvádza, že už eviduje 20-tisíc záujemcov o vozidlo. Cenu zatiaľ nepoznáme. Taycan pritom nebude v rámci koncernu jedináčikom, na rovnakej technike vznikne aj súrodenec predznamenaný konceptom Audi e-tron GT.


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

So Škodou Scala sme sa zoznámili už aj na vlastnej koži, poznáme jej ceny, ale i jazdné vlastnosti. Teraz sa opäť začali objavovať správy o variante RS. Čo by...

Škoda Scala RS: Prvé detaily i vizualizácia

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×