Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes-AMG GLE 53: Technické majstrovstvo

VIDEO
Nastupujúca generácia Mercedesu-Benz GLE sa ešte ani poriadne neohriala na trhu a už dostáva jedno zo špičkových vyhotovení. AMG GLE 53 4Matic+ je ódou na technologickú vyspelosť Stuttgartu.
11 27.02.2019 / Filip Kadlečík

Novú triedu GLE sme oficiálne spoznali v septembri minulého roka, v decembri do skladačky pribudli naftové agregáty a teraz Stuttgart pridáva jednu z čerešničiek na vrchole torty. Automobilu sa venovali špecialisti z Affalterbachu, ktorí mu dopriali vysoký výkon i najmodernejšie technológie. Čo prináša GLE so štítkom AMG?

Verziu AMG zdobí agresívny bodykit 11 fotografií v galérii Verziu AMG zdobí agresívny bodykit Zdroj: Mercedes-AMG

Na variant Mercedes-AMG GLE 63 si ešte musíme počkať, ani GLE 53 4Matic+ sa však za svoje vnútornosti hanbiť nemusí. Pod kapotou tu pracuje mild-hybridný trojliter prepĺňaný dvomi turbami s valcami usporiadanými do radu. Aby toho nebolo málo, plniaci tlak ešte zvyšuje elektricky poháňaný kompresor. Vďaka modernej technike šesťvalec produkuje 320 kW (435 k) a 520 Nm. Elektromotor ešte v prípade potreby navyše dokáže krátkodobo prihodiť ďalších 250 Nm a 16,4 kW (22,3 k).

Mohutná sila agregátu SUV na stovku katapultuje v priebehu 5,3 sekundy a to poľahky dosahuje maximálnu rýchlosť 250 km/h. Elektromotor tu pritom neslúži len ako garancia extra výkonu, snaží sa eliminovať akýkoľvek náznak turbodiery a zároveň aj znižovať spotrebu a emisie. K tomu samozrejme potrebuje aj 48 V elektrickú sieť. Deväť prevodov tu automaticky radí prevodovka AMG Speedshift TCT s hydromeničom. O trakciu sa zasa stará odladený pohon všetkých kolies 4Matic+.

V interiéri sa toho veľa nemenilo, pribudol však športový volant 11 fotografií v galérii V interiéri sa toho veľa nemenilo, pribudol však športový volant Zdroj: Mercedes-AMG

Za zmienku rozhodne stojí aj vzduchový podvozok vozidla. Vďaka nemu športové SUV neprichádza o svoje terénne schopnosti, okrem režimov Comfort, Sport a Sport+ tu nájdete aj Trail a Sand určené práve na nespevnené povrchy. Vzduchové vankúše sa starajú aj o vyrovnávanie vozidla v prípade nerovnomerného zaťaženia. Mercedes-AMG GLE 53 4Matic+ si vďaka nim môžete v prípade potreby zdvihnúť o ďalších 55 mm.

Mercedes má humor: Roztancoval nové GLE

Aj konzervatívne značky sa občas vedia utrhnúť z reťaze. Nový Mercedes-Benz GLE disponuje supermodernou technológiou E-Active Body Control. Nikdy by vám nenapadlo, na čo ju Stuttgart využije.

Menil sa samozrejme aj exteriér, ktorý dostáva charakteristický gril a agresívne tvarovaný predný nárazník. Zadnú časť zasa zdobí štvorica veľkých koncoviek výfukového potrubia. V interiéri pribudol volant s logom AMG či hliníkové krídla na manuálne radenie, v štandarde sa môžete tešiť aj na infotainment MBUX. Cenovku či termín prípadnej dostupnosti si zatiaľ Stuttgart necháva pre seba. Dá sa očakávať, že viac sa dozvieme na budúcotýždňovom ženevskom autosalóne.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×