Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

VW Passat: Nová generácia pre Ameriku

Nemecký sedan dostal prepracovanú karosériu i interiér, platforma však zostala zachovaná. Jedinou voľbou je prepĺňaný dvojliter.
19 2 príspevky 15.01.2019 / Marek Pokrývka

Volkswagen Passat začal svoju históriu písať pred takmer štyrmi dekádami. Pôvodne bol čisto európskym produktom, no postupne expandoval aj do ďalších častí sveta. Po novom bude mať až tri podoby. Na jeseň totiž debutoval model ušitý na mieru čínskym zákazníkom, teraz prichádza nová generácia pre Ameriku. Starý kontinent si na svoju verziu ešte musí počkať.

Model určený pre USA sa od čínskej verzie líši vo viacerých smeroch 19 fotografií v galérii Model určený pre USA sa od čínskej verzie líši vo viacerých smeroch Zdroj: Volkswagen

Skice zverejnené pred koncom roka naznačovali, že nemecký výrobca by mohol do USA priniesť vozidlo už predstavené v najľudnatejšej krajine sveta. Realita je nakoniec iná. Obe vyhotovenia sedanu sú samostatné, aj keď dizajnová podobnosť medzi nimi je nepopierateľná. Môže za to najmä prepojenie masky chladiča s LED svetlami tvoriace podpis väčšiny aktuálnych áut VW.

Od čínskej verzie sa americký model odlišuje nielen bodykitom predstaveným vo forme R Line, ale tiež zadnými svetlami či tvarom samotného skeletu. Ten sa zmenil aj oproti predchodcovi. Nejde teda o nejaký drobný facelift, nová je kompletne celá karoséria. Pod sviežimi plechmi sa však nachádza technická platforma prevzatá z osem rokov starého predchodcu.

Vo vnútri je hlavnou zmenou rozdielna palubná doska a väčší displej 19 fotografií v galérii Vo vnútri je hlavnou zmenou rozdielna palubná doska a väčší displej Zdroj: Volkswagen

Výrazne prepracovaný je tiež interiér. Disponuje hranatejšou palubnou doskou, ktorá využíva motív výduchov ventilácie prechádzajúcich takmer celou jej šírkou. Na centrálnej konzole sa objavil väčší displej s dotykovými plochami nahrádzajúcimi mechanické ovládače. Inak nemá kabína čím prekvapiť, známe tvary má prístrojový panel, volant i volič samočinnej prevodovky. Oproti minulosti je Passat lepšie vybavený, nechýba plejáda bezpečnostných i komfortných prvkov.

Technická stránka vozidla prešla len menšími zmenami. Po odchode 3,6-litrového atmosférického šesťvalca zostal v USA jedinou voľbou prepĺňaný dvojliter, ktorý produkuje rovnako ako v minulosti výkon 130 kW (177 k). Jeho krútiaci moment však stúpol z 250 na 280 Nm. Štvorvalec spolupracuje so šesťstupňovým automatom a poháňa výhradne predné kolesá.

Pod kapotou zostáva motor 2.0 TSI, no má zvýšený krútiaci moment 19 fotografií v galérii Pod kapotou zostáva motor 2.0 TSI, no má zvýšený krútiaci moment Zdroj: Volkswagen

Volkswagen plánuje na americkom trhu inovovaný Passat predávať od leta. Ceny zatiaľ nezverejnil, hovorí len o dostupnosti štyroch úrovní vybavenia. Na detaily si musia zákazníci počkať. Európania zatiaľ stále čakajú na premiéru novej verzie určenej pre nich, z ktorej sa môže vykľuť deviata generácia i facelift tej súčasnej. Premiéru už nemecká automobilka ohlásila na tento rok.


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

So Škodou Scala sme sa zoznámili už aj na vlastnej koži, poznáme jej ceny, ale i jazdné vlastnosti. Teraz sa opäť začali objavovať správy o variante RS. Čo by...

Škoda Scala RS: Prvé detaily i vizualizácia

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×