Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Audi predstavilo elektrické SUV e-tron

VIDEO
Elektromobil stojaci na platforme MEB sa veľkosťou zmestí medzi typy Q5 a Q7, má výkon 300 kW (408 k) a na jedno nabitie má prejsť 400 kilometrov.
24 18.09.2018 / Marek Pokrývka

Po dlhých mesiacoch upútaviek, odložení pôvodnej premiéryštarte sériovej výroby Audi konečne predstavilo svoje sériové elektrické SUV. Ponechalo si jednoduché označenie e-tron používané pri viacerých plug-in hybridoch i akumulátorovej verzii superšportu R8. Vozidlo pokrstené týmto štítkom spúšťa novú éru značky a vydláždiť má cestu mnohým ďalším modelom s obdobnou technikou.

Audi e-tron absolvovalo svetovú premiéru v San Franciscu 24 fotografií v galérii Audi e-tron absolvovalo svetovú premiéru v San Franciscu Zdroj: Audi

Prvý masovo produkovaný elektromobil z Ingolstadtu prichádza v prakticky rovnakom čase ako jeho priamy konkurent Mercedes-Benz EQC. Medzi jeho súperov sa ráta ešte Jaguar I-PaceTesla Model X, časom nepochybne prídu ďalší. Pre koncern Volkswagen je novinka štyroch kruhov veľmi dôležitá. Stojí totiž na platforme MEB, ktorá má tvoriť základ veľa budúcich elektromobilov.

Charakter nedáva okato najavo

Audi e-tron je SUV veľkosťou zaradené medzi typy Q5 a Q7. Disponuje rázvorom osí náprav merajúcim 2 928 milimetrov a pôdorysom 4 901 x 1 935 mm, pričom jeho strecha leží vo vzdialenosti 1 616 mm od vozovky. Dôležitým číslom je tiež 0,27. Ide o koeficient odporu vzduchu, ku ktorého zníženiu prispievajú kamery namiesto spätných zrkadiel. Ponúkané budú za príplatok.

SUV síce pôsobí futuristicky, no jeho krivky nie sú prehnané 24 fotografií v galérii SUV síce pôsobí futuristicky, no jeho krivky nie sú prehnané Zdroj: Audi

V základnej forme dostane elektromobil konvenčné zrkadlá a množstvo viac-menej bežných komponentov. Charakter svojich vnútorností nedáva okato najavo. Chýbajú mu síce výfukové koncovky a charakteristická maska chladiča v skutočnosti žiaden vzduch neprepúšťa, no inak pôsobí e-tron úplne normálne. Nemožno mu ale uprieť futuristický nádych. V ňom hrajú rolu tvary nárazníkov či veľkých diskov kolies, ale tiež zaujímavé diódové svetlá. Vzadu tvoria jednoliaty pás.

Pod jemne klesajúcou strechou zakončenou veľkým spojlerom sa nadchádza päťmiestny interiér, ktorý vyzerá ešte obyčajnejšie než karoséria. Teda, na pomery aktuálnych áut značky Audi. Žiadne prevratné riešenia sa nekonajú, prítomné sú tri veľké displeje a množstvo známych komponentov. Snáď len volič režimu prevodovky má neštandardný tvar. Novinkou sú taktiež drobné obrazovky pri kľučkách dverí, ktoré premietajú obraz z exteriérových kamier.

Spoza volantu vyzerá e-tron ako viaceré dnešné modely značky 24 fotografií v galérii Spoza volantu vyzerá e-tron ako viaceré dnešné modely značky Zdroj: Audi

Z hľadiska vyhotovenia by nemalo dôjsť k žiadnym kompromisom, na prvých záberoch pôsobí interiér rovnako luxusne ako napríklad Audi A6. Prím hrá koža doplnená trochou alcantary a rôzne sfarbenými plastmi. Nechýba náladové osvetlenie ani moderné multimediálne vybavenie, prítomné sú tiež početné odkladacie priestory. Kufor ponúkne štandardne až 660-litrový objem.

Dva elektromotory a veľká batéria

Kým svojou veľkosťou vyhráva e-tron nad súperom nesúcim trojcípu hviezdu, ich pohon má viacero spoločných rysov. Audi taktiež použilo elektromotor na každej náprave. Výkon systému nesúceho ikonické meno Quattro je presne 300 kW (408 k), čo je identické číslo ako v prípade modelu ECQ. Krútiacim momentom 664 Nm však zástupca štyroch kruhov mierne zaostáva. Karta sa opäť obracia pri akumulátore, Ingolstadt totiž použil o poznanie väčší kúsok. Jeho kapacita dosahuje 95 kWh.

Obligátne zrýchlenie na stovku by malo byť vecou 5,7 sekundy 24 fotografií v galérii Obligátne zrýchlenie na stovku by malo byť vecou 5,7 sekundy Zdroj: Audi

Pohonný reťazec rozbehne vozidlo na stovku v priebehu 5,7 sekundy. Mercedes-Benz zvládne rovnakú disciplínu o šesť desatín rýchlejšie, za čo môže pravdepodobne hmotnosť. Hodnotu v prípade novinky nepoznáme. Vzhľadom na hodnotu akcelerácie, rozmery karosérie i vyššiu kapacitu akumulátora je však pravdepodobné, že v pohotovostnom stave presiahne 2,5-tonovú hranicu. Jej rozloženie by nemalo byť ďaleko od ideálneho pomeru 50:50. Jazdné vlastnosti by teda mali byť dobré, k čomu povie svoje aj nastaviteľný pneumatický podvozok schopný meniť svetlú výšku v rozmedzí 76 milimetrov.

Mercedes-Benz EQC: Elektrická éra je tu

Trojcípa hviezd predstavila sériové SUV s výkonom 300 kW (408 k), predávať by sa malo podľa neoficiálnych informácií od asi 70-tisíc eur.

Maximálna rýchlosť elektromobilu je 200 km/h, ide o limit nastavený na zamedzenie zbytočne vysokému odberu energie a skracovaniu dojazdu. Podľa normy WLTP má ísť štandardne o 400 kilometrov na jedno nabitie. Akčný rádius predlžuje špičkový systém rekuperácie, podľa výrobcu až 90% spomaľovania v bežných podmienkach zvládnu elektromotory bez klasických bŕzd.

Zásuvka na nabíjanie je skrytá v ľavom prednom blatníku 24 fotografií v galérii Zásuvka na nabíjanie je skrytá v ľavom prednom blatníku Zdroj: Audi

Audi umožňuje čerpanie elektriny pomocou rýchlonabíjačky s výkonom až 150 kW, prostredníctvom nej dokáže doplniť 80% kapacity batérie za pol hodinu. Koncom tejto dekády chce mať Audi na európskom území približne štyri stovky takýchto staníc. Hudbou blízkej budúcnosti sú tiež softvérové vylepšenia prostredníctvom internetu, čo už poznáme z modelov značky Tesla.

Na domácom trhu od 79 900 eur

Výrobu elektromobilu štyri kruhy odštartovali začiatkom mesiaca v Bruseli. Prvé exempláre chcú dodať zákazníkom do konca roka, na domácom nemeckom trhu budú za ne pýtať od 79 900 eur. V tlačovej správe pritom Audi spomína aj model e-tron Sportback. Za týmto menom sa bude pravdepodobne skrývať dynamickejšie tvarovaný súrodenec postavený na rovnakej technike, ktorý sa zaradí medzi SUV-kupé. Premiéru má mať v priebehu budúceho roka.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×