Volkswagen Beetle RSi bol ultimátnym variantom lifestylového modelu

Zaujímavosti Šialený VW Beetle: VR6 a 220 koní za 50 000 eur

Foto: Movendi

30.5. 14:00 Volkswagen je vnímaný ako konzervatívna značka. Pravdou však je, že z času na čas do sveta vypustí poriadne uletený automobil. Na začiatku tretieho milénia to bol napríklad Volkswagen Beetle RSi.

Od Volkswagenu Beetle by málokto očakával ohromný výkon či nekompromisné jazdné vlastnosti. Milo pôsobiace oblé autíčko však svojho času malo verziu, ktorej realizácia sa už z dnešného pohľadu zdá byť ako utópia. Lifestylový trojdverový kompakt v roku 2001 pod kapotu dostal 3.2-litrový agregát VR6 a tak vznikol variant chrobáka označený štítkom RSi.

Volkswagen Beetle RSi bol ultimátnym variantom lifestylového modelu
Volkswagen Beetle RSi bol ultimátnym variantom lifestylového modelu
Zdroj: Movendi

Medzi rokmi 2001 a 2003 postupne vzniklo 250 exemplárov šialeného Beetla. Šesťvalec pod jeho kapotou produkoval 165 kW (224 k) pri 6 200 ot./min a 317 Nm pri 3 200 ot./min, spojený bol pritom so šesťstupňovým manuálom a pohonom všetkých kolies. RSi na stovku šprintovalo v priebehu 6,4 sekundy a dosahovalo maximálku na úrovni 225 km/h.

Okrem špeciálneho pohonného ústrojenstva sa Beetle RSi vyznačoval neprehliadnuteľným bodykitom v duchu dobových trendov. Všetky automobily boli zahalené do striebornej metalízy a už v štandarde disponovali upraveným výfukovým potrubím značky Remus. Zmeny sa samozrejme prejavili aj v interiéri, ktorý dostal top úroveň výbavy či športové sedačky Recaro v kontrastnej oranžovej farbe.

Nájsť dnes bezchybný kus modelu Beetle RSi je extrémne komplikované. Vzhľadom na rok uvedenia si určite viete predstaviť, koľko z nich prešlo ešte výraznejším tuningom, ktorý ich v konečnom dôsledku znehodnotil. Teraz je však na stránke mo-vendi.de na predaj exemplár, ktorý od roku 2003 najazdil len 39 056 kilometrov, a je v parádnom technickom stave. Problémom môže byť len cena, za raritné auto si Nemci pýtajú 48 500 eur. Za to si môžete kúpiť napríklad i novučičký Golf R a ešte vám šesť tisícok zostane na doplnky.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia