ikona

Zaujímavosti Extrémne elektromobily: Off-roady i superšporty

Foto: AUTO BILD

28.10. 2017 14:20 Elektromobilom podľa mnohých patrí budúcnosť. Netvrdia to pritom len odborníci, zjavne tomu veria i automobilové značky, ktoré do ich vývoja investujú miliardy eur. Toto je výber tých najextrémnejších, ktoré vznikajú v súčasnosti.

Elektromobily sú dnes nezastaviteľným trendom. Na každom autosalóne automobilky predstavia niekoľko konceptov, ktoré majú predznamenávať budúcnosť trhu s vozidlami. Často nezostáva len pri futuristických štúdiách, do hry dnes vstupujú už aj produkčné modely.

Galéria plná extrémnych elektromobilov neobsahuje len prototypy budúcnosti, nachádzajú sa v nej aj veterány či off-roady
Galéria plná extrémnych elektromobilov neobsahuje len prototypy budúcnosti, nachádzajú sa v nej aj veterány či off-roady
Zdroj: AUTO BILD

O nástupe elektrických áut svedčí aj fakt, že mnohé z nich už prešli aj našimi redakčnými testami. Naposledy išlo o BMW i3, Hyundai Ioniq Electric či Nissan Leaf a dá sa očakávať, že postupom času budú ďalšie len pribúdať. Je síce pravda, že aj spaľovacie motory ešte pred sebou majú dlhý vývoj, emisie z veľkých mestských aglomerácii ale koniec-koncov budú pravdepodobne musieť vytlačiť elektromobily.

Prichádzajúca “doba elektrická” však nemusí byť nudná a plná uletených áut netradičných tvarov. Už dnes sú dostupné naozaj extrémne elektromobily, ktoré predznamenávajú, že zábava zo sveta štvorkolesových tátošov prechodom na bezemisný pohon rozhodne nezmizne.

>>> Prehľad extrémnych elektromobilov nájdete v galérii <<<

Výnimkou už dnes totiž nie je ani elektrifikácia drsných off-roadov či superšportových vozidiel. Presvedčiť sa o tom môžete vo veľkej galérii. Mnohé z nich, napríklad Rimac Concept One, sú svojimi jazdnými vlastnosťami schopné zatieniť aj ortodoxné superšporty. Dôkazom potenciálu automobilov s batériami môže byť aj Tesla Model S v konfigurácii P100D. Tomu sa pri akcelerácii nevyrovnajú ani poriadne nadupané autá spaľujúce benzín.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia