Kia e-Niro

Zaujímavosti Takýto výsledok nikto nečakal: Testovali dojazd e-áut, Teslu v jednom ohľade zahanbila Kia

Foto: Kia

17.1. 8:00 Dojazd je pri elektrických automobiloch stále diskutovanou témou. Tieto debaty často vyvolávajú aj samotné automobilky, ktoré nie vždy uvádzajú úplne realistický dojazd. Ako populárne e-autá obstáli v teste v skutočnej premávke?

Britský Carwow otestoval šesť populárnych elektromobilov v reálnej premávke. Išlo o zaťažkávací test, ktorý preveril autá v nie úplne ideálnych podmienkach. Najmä teplota, ktorá sa pohybovala okolo hranice 7° C batériám elektromobilom úplne nepraje. Počas testu boli vozidlá nastavené na ekologický jazdný režim, ich klimatizácia bola zapnutá na 20°C, ku každému z nich bol káblom pripojený mobilný telefón.

Najdrahším modelom v teste bol Jaguar I-Pace, ktorý stojí prinajmenšom 78 969 eur. Mercedes-Benz EQC s cenovkou od 76 800 eur a Audi e-tron začínajúce na 73 400 eur mu však tesne sekundovali. Druhá časť vozidiel bola lacnejšia o desaťtisíce. Tesla Model 3 štartuje na čiastke 48 456 eur, Kia e-Niro je dostupná od 36 490 eur a Nissan Leaf je ešte o niečo lacnejší, kúpite ho od 36 310 eur.

Autá využívali všetky svoje moderné vychytávky, jazdili prevažne na adaptívnom tempomate, maximálna rýchlosť počas testovania dosahovala 115 km/h, klesala však aj nižšie. Carwow mal za cieľ vyjazdiť autá až do úplnej nuly, aby zistil, aký je reálny potenciál týchto elektromobilov. Výsledky prekvapili, lacnejšie autá totiž zahanbili aj drahšie. V jednom ohľade dokonca Kia e-Niro dokázala zdolať aj sofistikovanú Teslu, sľuby o dojazde dokáže naplniť až na 90 %, zatiaľ čo Model 3 iba na 78 %. Výsledky testu nájdete na ďalších stránkach testu, určite vám odporúčame pozrieť si aj priložené video, ak čo i len trochu rozumiete angličtine.

Video

Diskusia