ikona

Zaujímavosti Chiron z Lega: Teraz už aj v skutočnej veľkosti

Foto: Lego

2.9. 2018 10:30 Lego nie je len hračka pre deti. Viac než jasné je to aj pri pohľade na nový projekt, pri ktorom firma spojila sily s prestížnou automobilkou.

Nedávno potešila firma Lego motoristických nadšencov novou zberateľskou stavebnicou zo série Technic. Z kociek a iných dielikoov si môžete postaviť Bugatti Chiron v mierke 1:8. Popritom však spoločnosti spolupracovali aj na omnoho zložitejšom projekte, ktorý odhalili až teraz.

Z kociek postavili funkčnú kópiu hyperšportu
Z kociek postavili funkčnú kópiu hyperšportu
Zdroj: Lego

Okrem zmenšeného hyperšportu totiž poskladali aj jeden kus v skutočnej veľkosti. To všetko iba použitím 339 typov dielikov Lego, ktorých bolo dokopy niečo okolo jedného milióna. Celému tímu trvalo vyhotovenie viac než trinásť tisíc hodín. Náročná práca však stála za to, plastový Chiron je dokonca aj pojazdný.

O jeho funkčnosť sa stará 2 304 motorčekov Lego Power Function a 4 032 ozubených koliesok. Výkonnostné parametre sa síce nepohybujú nikde v okolí tých, ktorými sa pýši skutočné Bugatti, no na stavebnicu sú pozoruhodné. Elektrické 4 kW (5,4 k) a 92 Nm dokážu repliku rozhýbať na rýchlosť 20 km/h.

Na vlastnej koži si to vyskúšal aj bývalý pretekár Andy Wallace. Všetky diely bolo vyrobené a navrhnuté v susednom Kladne, kde Lego má svoju továreň. Zblízka si tento výnimočný projekt môžete pozrieť na priloženom videu. Práca našich susedov je obdivuhodná, najmä, keď si človek všimne všetky detaily.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia