Bavorský superšport vznikal v priebehu 70-tych rokov, dynamické vozidlo s označením BMW M1 bolo výsledkom spolupráce medzi nemeckým výrobcom a automobilkou Lamborghini. Športovec dokázal vďaka šesťvalcu so zdvihovým objemom 3,5 l na stovku vyšprintovať za 5,6 sekundy, rýchlosť vrcholila na úrovni 261 km/h.

Bavorská pýcha bola zahádzaná kopou odpadkov, zapadnutá pod hrubými nánosmi prachu
Zdroj: Mint Classics

O exkluzivite tohto vozidla svedčí aj fakt, že celkovo svetlo sveta uzrelo len 453 exemplárov. Jeden z nich sa teraz podarilo nájsť nemeckej spoločnosti Mint Classics. Zabudnutý Bavor s výkonom 204 kW (277 k) stál opustený v talianskej garáži celých 34 rokov.

Znovuobjavený exemplár bol vyrobený v roku 1981, počas viac než troch desaťročí absolvoval len 7 392 kilometrov. Nízky nájazd však v tomto prípade nebude zárukou výborného technického stavu. Dá sa totiž očakávať, že motor či prevodovka budú po mnohých dekádach potrebovať poriadne zásahy.

Takto by legenda mohla vyzerať po skončení prác na jej znovuzrodení
Zdroj: Mint Classics

Po stránke exteriéru či interiéru je však situácia podstatne lepšia. Auto síce bolo pokryté hrubou vrstvou prachu a špiny, no po dôkladnom prečistení by malo opäť žiariť ako nové. Dá sa očakávať, že toto BMW M1 má, paradoxne, svoje najlepšie roky ešte pred sebou. Cena za podobné kusy sa totiž nezriedka pohybuje na úrovni státisícov eur.

Zdroj: Filip Kadlečík