Zaujímavosti Nedávna nehoda Tesly presne ukazuje, prečo si na autonómne auto počkáme ešte dlhé roky

15.1. 20:00 Autopilot Tesly patrí k najpokročilejším asistenčným systémom, ktoré sa dnes montujú do sériových automobilov. V niekom môže dokonca vyvolávať pocit autonómneho vozidla. Nuž, nie je to tak. Pozrite sa, ako sofistikovanú technológiu vyšachovala vrstva vody na ceste.

Ľahkovážny vodič nechal riadenie svojej Tesly Model 3 plne v kompetencii technológie Autopilot a jazde sa venoval iba okrajovo, dokonca ju nakrúcal mobilným telefónom. Trpko to oľutoval, elektromobil totiž aquaplanning v priebehu sekúnd "zostrelil" z cesty rovno do priekopy. Nehoda ukazuje, že autonómne autá sú ešte vzdialenou budúcnosťou.

Aby sa automobil dal označiť za autonómny, musí byť schopný vyrovnať sa so všetkými podmienkami, ktoré môže bežná jazda priniesť. Kaluž na ceste by ho rozhodne prekvapiť nemala. Až v okamihu, keď vás bude vaše auto schopné bezpečne previezť aj silnou snehovou víchricou, šmykľavou poladovicou či letnou prietržou mračien, ho bude možné označiť za autonómne vozidlo.

Iste, schopnosti Autopilota od Tesly sú pôsobivé už dnes, netreba ale zabúdať na to, že v prvom rade ide o asistenčný systém, nie magické tlačidlo, ktoré vaše auto premení na automobil schopný autonómnej jazdy. V automobilovom svete ide o jeden z najuznávanejších a najsofistikovanejších systémov, ktoré pomáhajú vodičom, no je vidieť, že tiež má svoje limity.

V prípade tejto nehody nemožno hovoriť úplne o chybe Autopilota, no súvisí s jeho obmedzenou schopnosťou vyhodnocovania aktuálnych podmienok. Aquaplanning je väčšinou výsledkom neprispôsobenia jazdy aktuálnym podmienkam. Ak je na ceste veľa vody a vy po nej "letíte" vysokou rýchlosťou, riskujete stratu kontroly nad autom. To by si autonómny systém jazdy mal uvedomiť a v prvom rade preventívne znížiť tempo automobilu. Preto, ak vám niektor hovorí, že autonómne autá už klopú na dvere bežnej premávky, spomeňte si na tento príklad.

Video

Diskusia