ikona

Zaujímavosti Najdrsnejší muscle car? Tisíc koní z osemvalca

Foto: SpeedKore

5.11. 2018 11:00 Na autoshow SEMA sa okrem menej podarených automobilov prezentovali i krásne kúsky, ktoré budú fascinovať ešte roky. Medzi top exempláre patril napríklad i tento Dodge Charger z roku 1970.

Americká spoločnosť SpeedKore je známa viacerými extrémnymi renováciami starých amerických muscle cars. V minulosti do sveta vypustili monštrum s označením Tantrum, ktoré z 9,0-litrového biturbo motora vytlačilo 1 231 kW (1 674 k). Takto upravený Charger však už na bežných cestách nebol úplnou jazdeckou lahôdkou.

Brutálny muscle car ponúka výkon na úrovni takmer 1 000 koní
Brutálny muscle car ponúka výkon na úrovni takmer 1 000 koní
Zdroj: SpeedKore

Američania na tohtoročnom veľtrhu SEMA predstavili civilnejšiu verziu “Evolution”, ktorá z 6,2-litrového prepĺňaného osemvalca produkuje “len” 721 kW (980 k). Aj táto porcia je stále dostatočná na to, aby Charger predvádzal dychberúcu akceleráciu, no zároveň už nebol tak nebezpečný.

Jednou z najväčších výhod tohto Američana je aj tak neopakovateľný a drsný imidž. V exteriéri tvrdí muziku množstvo uhlíkových vlákien, ktorý sa striedajú s hliníkom zahaleným do bronzového laku. Predná náprava obúva 19”, zadná až 20” ráfiky spoločnosti HRE, ktoré skrývajú brzdy renomovanej spoločnosti Brembo.

Šikovné ruky renovátorov sa podpísali aj na interiéri. Unikátna je kompletne celá palubovka, sedadlá Recaro, pretekársky volant či ochranný rám. Cieľom úpravcov bolo hmotnosť udržať pod hranicou 1 450 kilogramov. To sa im podarilo práve vďaka bohatému využitiu karbónových dielcov nielen v kabíne, ale najmä na karosérii. Cenovka a ani prípadná dostupnosť zatiaľ nie je známa.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia