Očakáva sa, že elektromobily revolučne zmenia automobilový priemysel, toto sú jeho ikony zo starej školy

Zaujímavosti Koniec jednej éry? 50 ikonických áut histórie

Foto: AUTO BILD

31.5. 11:20 Automobilový priemysel aktuálne prechádza revolúciou, ktorá by ho mohla totálne zmeniť. Tieto automobily nám však budú navždy pripomínať, aký bol za posledné storočie.

Ak sa dnes automobilových profesionálov opýtate na ich víziu budúcnosti, takmer všetci budú odpovedať rovnako. V súčasnosti je najväčším trendom elektromobilita a hneď za ňou autonómne riadenie vozidiel či neustále zlepšovanie ich bezpečnosti. Jedno je isté, autá čaká revolúcia.

Očakáva sa, že elektromobily revolučne zmenia automobilový priemysel, toto sú jeho ikony zo starej školy
Očakáva sa, že elektromobily revolučne zmenia automobilový priemysel, toto sú jeho ikony zo starej školy
Zdroj: AUTO BILD

V priebehu posledných rokov elektromobily prešli výrazným vývojom, verejnosť je však voči nim i naďalej skeptická. Pred pár dňami sme sa ale dozvedeli, že elektroautá začnú tým spaľovacím o niekoľko rokov veľmi tvrdo konkurovať i cenovkou, také zlé to nemá byť ani s ich dojazdom.

Nemožno pochybovať o tom, že elektromobilita zmení automobilový svet na nepoznanie. Slovenský dizajnér Jozef Kabaň pôsobiaci v Rolls-Royce či konštruktér Jochen Hermann z Mercedesu nám nezávisle od seba prezradili, že elektroautá dávajú automobilkám obrovskú slobodu. Budú vznikať nekonvenčné vozidlá, ktoré dokážu maximalizovať vnútorný priestor kabíny, motor už nevyhnutne nebude mať tak veľké priestorové nároky.


Vychnutnajte si 50 ikonických vozidiel v galérii


Obdobie, v ktorom dnes žijeme, by sme preto mohli označiť za koniec jednej éry. Éry vozidiel so silnými osemvalcami, dravým zvukom a nezameniteľným dizajnom ovplyvneným povahou spaľovacích agregátov. Netvrdíme, že elektromobily raz nebudú mať status legiend. Dnes však vzdávame hold klasikám, na ktoré sa nikdy nezabudne.

Do zoznamu zostaveného nemeckým Auto Bildom sa dostalo i niekoľko vozidiel, ktoré by v ňom čakal málokto. Samozrejme, sú tu aj mená ako Ferrari F40, Lamborghini Miura či Jaguar E-Type. Legendy svetového dizajnu však dopĺňajú aj menej známe vozidlá. Chýba vám v zozname nejaké? Ktoré by si tam ešte zaslúžilo byť?

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia