Systém bezkľúčového odomykania, zamykania a štartovanie bude po novom bezpečnejšie

Zaujímavosti Geniálny kľúč Fordu: Konečne stop zlodejom

Foto: Filip Kadlečík

12.4. 13:11 V posledných rokoch automobily prešli nenápadnou vlnou automatizácie. Systém keyless sa však v mnohých prípadoch ukázal ako veľmi náchylný na krádeže. Teraz sa môže všetko zmeniť.

Autá sa v posledných rokoch výrazne zmenili. Automaticky vás udržiavajú v jazdnom pruhu, automaticky udržiavajú vzdialenosť od auta pred vami, samočinne tiež regulujú teplotu, ovládajú reflektory či stierajú čelné sklo. Okrem iného vodičom život zjednodušilo aj automatické rozpoznávanie kľúča v blízkosti vozidla, ktoré umožňuje odomykanie bez toho, aby ste vôbec zdroj signálu museli vytiahnuť z vrecka či tašky.

Systém bezkľúčového odomykania, zamykania a štartovanie bude po novom bezpečnejšie
Systém bezkľúčového odomykania, zamykania a štartovanie bude po novom bezpečnejšie
Zdroj: Filip Kadlečík

Keyless odomykanie, zamykanie a štartovanie automobilu síce je extrémne pohodlné, veľmi rýchlo sa však ukázalo, že praje aj zlodejom automobilov. Tí rýchlo objavili relatívne jednoduché spôsoby, ktorými zosilnia signál kľúčika. Potom napriek tomu, že zdroj signálu je reálne ďaleko od vozidla, sa auto odomkne a naštartuje. Až doteraz totiž kľúč vysielal signál prakticky neustále - bolo ho treba len preniesť na väčšiu diaľku.

Ford prichádza s nápadom, ktorý môže výrazne prispieť ku bezpečnosti automobilov. Ide o geniálne a pritom veľmi jednoduché riešenie, automobilka do vysielača zapracovala pohybový senzor. Ak sa kľúč nepohne viac než 40 sekúnd, automaticky sa deaktivuje a tak zlodeji nedostanú dostatok času a ani toľko príležitostí na to, aby vozidlo odcudzili.

Podľa informácií britského Auto Expressu by sa revolučný kľúč mal dodávať s každým novým Fordom Fiesta a Focus. Aktuálni majitelia týchto automobilov si za upgrade svojho kľúča môžu zaplatiť, stojí približne 75 eur v prípade Fiesty a 83 eur pre Focus. Môže ísť o investíciu, ktorá majiteľovi v konečnom dôsledku zachráni auto.

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia