Tesla Model 3 Smart Summon.

Zaujímavosti Americké úrady sa zaujímajú o aktualizáciu elektromobilov Tesla: Hrozí značke ďalší škandál?

Foto: YouTube (Daniel Spalding)

7.10. 12:44 Na internete pribúdajú videá zachytávajúce fungovanie systému Smart Summon. Mnohé poukazujú na jeho zlyhania, výsledkom niektorých pokusov boli kolízie a poškodenia.

Tesla Motors patrí na poli autonómnych riešení k pionierom. Kalifornská firma má pred viacerými konkurentmi naoko technologický náskok, ale v skutočnosti za to môže najmä ochota pustiť niektoré veci medzi ľudí pred ich dokonalým doladením. Ukazujú to aj incidenty so systémom Autopilot. Toho sa týkajú viaceré súdne spory a aktuálne čelia Američania hrozbe ďalších žalôb a dohadovania sa s poisťovňami.

Pred niekoľkými dňami vydala Tesla veľkú aktualizáciu svojich elektromobilov, o ktorú sa už zaujímajú americké úrady. Dôvodom je funkcia Smart Summon. Tá umožňuje vodičom zavolať zaparkované vozidlo k sebe, pričom v ňom nemusí nik sedieť. Všetko ovládanie zabezpečuje počítač. Šofér musí byť akurát na dohľad a držať prsť na príslušnom tlačidle v aplikácii.

Majitelia elektrických áut z USA začali novinku po jej uvedení masovo testovať. Netrvalo dlho a internetom sa začali šíriť početné videá zachytávajúce fungovanie tohto systému. Mnohé z nich poukazujú na jeho zlyhania. Pri niektorých zasiahli vodiči, výsledkom iných pokusov boli poškodenia. Počet takýchto udalostí pritom rastie každým dňom.

Ako môžeme vidieť na zverejnených záznamoch, Smart Summon sa s niektorými relatívne náročnými situáciami vie popasovať. No inokedy pôsobí aj na prázdnom parkovisku bezradne. Zlyhať pritom môže už pri jednoduchom vychádzaní z garáže, ako ukazuje jedno z publikovaných videí. V tomto prípade šlo evidentne o chybu elektromobilu.

Problém preto podľa nás nemožno hodiť kompletne na zákazníkov. Tí sú za svoje vozidlo oficiálne stále zodpovední a v prípade ohrozenia majú zasiahnuť. Z tohto dôvodu musia pri aktivácii funkcie byť na dohľad od elektromobilu. Súvisí s tým tiež nutnosť počas celého manévrovania držať virtuálne tlačidlo, ktorého pustenie vyústi v okamžité zastavenie auta.

Pre stúpajúci počet nahlásených incidentov sa o vec začal zaujímať úrad NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). Zatiaľ iba zbiera podklady a informácie týkajúce sa veci, k žiadnym krokom sa nevyjadril. Hrozí kalifornskej značke Tesla ďalší škandál? To ukáže až čas, no uvedenie funkcie Smart Summon je bezpochyby vodou na mlyn pre ľudí upozorňujúcich na nebezpečenstvá uvádzania takýchto technológií pred ich stopercentným vyladením.

Diskusia  ()

Video

Diskusia