Výbuch spôsobil vodičovi ťažké zranenia. Zdroj: Bild

Poradca Výbuch VW Touranu zapríčinila korózia

Foto: Bild

23.11. 2016 11:00 Príčinou septembrovej explózie desaťročného VW Touranu pri tankovaní CNG bola skorodovaná plynová nádrž. Toto vozidlo bolo súčasťou zvolávacej akcie, preto sa preveruje možné zlyhanie VW aj majiteľa.

V polovici septembra sme vás informovali o výbuchu VW Touranu s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG). Explózia nastala pri tankovaní na čerpacej stanici v Duderstadte, pri ktorej 58-ročný vodič utrpel ťažké zranenia spôsobené črepinami a musel byť okamžite prevezený do nemocnice. Vozidlo malo v čase incidentu zhruba desať rokov.

Po niekoľkých mesiacoch je príčina explózie objasnená. Hovorca štátnej prokuratúry v Göttingene informoval nemecké médiá, že dôvodom bola korózia plynovej nádrže. Keďže korózia narušila stenu nádrže, nedokázala odolať vysokému tlaku, v dôsledku čoho došlo k úniku plynu a jeho následnému vznieteniu.

Výbuch spôsobil vodičovi ťažké zranenia. Zdroj: Bild
Výbuch spôsobil vodičovi ťažké zranenia. Zdroj: Bild
Zdroj: Bild

V okamžitej reakcii na nehodu viaceré siete odporúčali prevádzkovateľom čerpacích staníc, aby do ukončenia vyšetrovania príčin explózie dočasne prerušili predaj CNG. Ako prvý zareagoval Aral, po ňom nasledovali aj siete Shell, Exxonmobile (Esso), Jet a Total.

VW Touran patril k vozidlám, ktoré Volkswagen začal zvolávať práve pre riziko korózie plynovej nádrže. Podľa zistení prokuratúry však dotknuté auto opravené nebolo. Zvolávacia akcia sa týkala približne 35 000 vozidiel Caddy, Passat a Touran vyrobených v rokoch 2006 až 2010. Prokuratúra teraz preveruje, či VW nezanedbal svoje povinnosti a rovnako skúma aj zodpovednosť samotného majiteľa.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia