Ilustračná snímka

Poradca Trojročné jazdené autá: Tieto sa nebudú kaziť

Foto: redakcia AUTO BILD

17.4. 9:00 Spoľahlivosť je dôležitým kritériom pri výbere značky či modelu a zväčša najlepším radcom sú osobné preferencie. Ako to však dopadne, ak sa z výberu vylúčia emócie? Na to odpovedá najnovší rebríček J.D. Power.

Vzťah medzi motoristom a autom je veľmi zaujímavý. Niekedy je citový a vozidlo je doslova členom rodiny, v iných prípadoch je to len predmet, ktorý má človeka prepraviť z miesta A do miesta B. Akýkoľvek vzťah však závisí od kvality a spoľahlivosti, s ktorými súvisí aj loajalita motoristu k určitej automobilovej značke.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: redakcia AUTO BILD

Dokazuje to aj najnovšia štúdia spoľahlivosti trojročných vozidiel v USA, kde spoločnosť J.D. Power v porovnaní s minulým rokom zaznamenala zlepšenie o štyri percentá. „Spoľahlivosť áut sa stále zlepšuje, ale nepovedal by som, že všetko je ružové,“ povedal viceprezident J.D. Power Dave Sargent. „Vozidlá sú spoľahlivejšie než kedykoľvek predtým, no automobilky zápasia s problémami typu rozpoznávanie hlasu, prevodovkami a zlyhaniami batérií.“ Podľa neho je bezchybná spoľahlivosť hlavným faktorom, ktorý určuje, či zákazník zostane verný značke. Hlavnou úlohou výrobcov je preto pomáhať klientom, ktorí majú problémy s autami, a v budúcich modeloch vyriešiť tieto ťažkosti.“

Štúdia, ktorá tento rok oslavuje už svoje 30. výročie, hodnotí spoľahlivosť trojročných vozidiel podľa počtu problémov na 100 áut (PP100) počas posledných 12 mesiacov u jedného majiteľa. Aktuálna analýza sa zameriava na vozidlá modelového ročníka 2016. Platí, že čím nižšie číslo PP100, tým vyššia kvalita. Štúdia pokrýva 177 jednotlivých technických problémov a modely sú zoskupené do ôsmich tried. V tejto súvislosti musíme upozorniť, že triedy v štúdii nemusia zodpovedať označeniam, na ktoré sme navyknutí v našich končinách.

Už ôsmy rok po sebe je celkovým víťazom Lexus, striebro získalo Porsche a bronz Toyota. Prvú päťku uzatvárajú Chevrolet a Buick. Najvýraznejší skok v kvalite v tohtoročnej štúdii zaznamenal Chrysler, ktorý sa v priebehu jedného roka zlepšil o 65 bodov. Ďalšími výraznými skokanmi sú Mini (34 bodov) a Subaru (31 bodov).

Najviac modelov, ktoré získali ocenenie v jednotlivých segmentov, má na zozname koncern General Motors: Buick LaCrosse, Buick Verano, Chevrolet Equinox, Chevrolet Silverado HD a Chevrolet Sonic. Druhý najvyšší počet víťazných modelov má Toyota: Lexus ES, Lexus GX, Toyota Camry a Toyota Tundra.

Hoci sa spoľahlivosť vozidiel zlepšuje, tempo sa spomalilo. Kým sektorový priemer sa vlani v porovnaní s rokom 2017 zlepšil o 14 bodov, tento rok oproti minulému len o šesť bodov. Štúdia zároveň zistila, že v USA prvýkrát značky masového trhy prekonali tie prémiové. Modelový ročník 2016 z dielne masových značiek dosiahol priemer 135 bodov, luxusných a prémiových výrobcov 141.

Významné zlepšenie kvality zaznamenali nemecké značky Audi, BMW, Mercedes a Volkswagen. Spolu s Porsche všetky prekonali priemerný výsledok celého sektora, čo sa v 30-ročnej histórii štúdie J.D. Power stalo prvýkrát. Spoločnosť v tomto roku prvýkrát udelila aj špeciálne ocenenie Najspoľahlivejší model a stalo sa ním práve nemecké Porsche 911.


Celkový rebríček aj víťazov v jednotlivých triedach nájdete v galérii


Tohtoročná štúdia vznikla na základe odpovedí 32 952 pôvodných majiteľov vozidiel modelového ročníka 2016 po troch rokoch vlastníctva. Štúdia sa vykonávala od októbra do decembra 2018. Z odpovedí vyplynul rebríček 31 značiek, do ktorého sa nedostal nemecký Smart, nakoľko počet majiteľov bol príliš nízky. Ak sa v niektorej triede nachádzajú menej ako tri modely, znamená to, že žiadny iný nedosiahol ani nepresiahol sektorový priemer 136 bodov.

Zdroj: Soňa Zverková

Video

Diskusia