Zvolávacie akcie sa robia aj z preventívnych dôvodov a môžu byť prospešné pre klienta i samotnú automobilku

Poradca Návštevy servisu: Tieto autá ich mali najviac

Foto: Filip Kadlečík

13.2. 12:30 Návšteva servisu je činnosť, s ktorou človek musí rátať už pri kúpe nového auta. Mimo bežných prehliadok však majitelia očakávajú minimálny čas strávený bez svojho vozidla. Ktoré v roku 2018 stáli v servise najčastejšie kvôli zvolávacím akciám?

Už pri kúpe nového automobilu treba rátať s tým, že človek bude z času na čas musieť zavítať do servisu tej ktorej značky. Pokiaľ ide len o bežné garančné prehliadky, je všetko v poriadku. Ak však je pobyt v servise nevyžiadaný, môže byť poriadne otravný. Ktoré autá v nich kvôli zvolávacím akciám stáli minulý rok najčastejšie?

Zvolávacie akcie sa robia aj z preventívnych dôvodov a môžu byť prospešné pre klienta i samotnú automobilku
Zvolávacie akcie sa robia aj z preventívnych dôvodov a môžu byť prospešné pre klienta i samotnú automobilku
Zdroj: Filip Kadlečík

Server car-recalls.eu zverejnil rebríček top tridsiatky automobiliek, ktoré svoje vozidlá do servisov v roku 2018 volali najčastejšie. Treba povedať, že išlo o zvolávacie akcie, ktoré nutne nemusia svedčiť o nespoľahlivosti daných modelov, ale dokladujú aj záujem výrobcu o nápravu chýb pri výrobe či vývoji a tým aj jeho zodpovednosť voči klientovi.

Za skokanov roka sa dajú označiť automobilky ako Mitsubishi, Opel, Volkswagen či Hyundai, ktoré sa v porovnaní s rokom 2017 ocitli o niekoľko pozícií vyššie. Nemecký gigant stúpol o šesť priečok, Hyundai či Mitsubishi o desať a Opel dokonca o jedenásť. Pri iných producentoch však zasa počet zvolávacích akcií medziročne klesol.


Tieto automobily museli do servisov chodiť najčastejšie


Medzi tými, ktorí si polepšili, svieti napríklad taliansky Fiat, ktorý v poradí klesol bezmála o dve desiatky pozícií. Lepšie na tom za posledný rok bol napríklad aj Renault či Land Rover, ktorý klesol o desať priečok. Ešte viac sa polepšili Volvo či Mini. Najčastejšie zvolávanými modelmi bol Mercedes-Benz triedy E s deviatimi takýmito akciami, osem sa týkalo Mitsubishi ASX a Outlander. Sedemkrát museli servis nevyžiadane navštíviť majitelia Peugeotov 3008 a 5008, ale aj Volkswagenu Tiguan.

Zvolávacie akcie síce na majiteľa pôsobia otravne, v skutočnosti však je v jeho záujme, aby ich absolvoval. Nikto nie je dokonalý a chybám sa pri výrobe či vývoji na sto percent vyhnúť nedá. Je teda otázne, či je obhájenie prvého miesta Mercedesu-Benz dobrou alebou zlou správou. High-tech modely zo Stuttgartu možno potrebujú viac starostlivosti, aspoň však je vidieť, že automobilka na problémy nekašle. Aký je váš názor na zvolávacie akcie? Kompletný rebríček TOP 30 automobiliek nájdete v galérii.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia