Ilustračná snímka. Zdroj: TASR

Poradca Štát vyženie kamióny z ciest nižšej triedy

Foto: TASR

27.9. 2013 17:00 Ministerstvo dopravy chce znemožniť kamiónom ničiť cesty v dedinách. Pripravilo viaceré opatrenia.

Tranzitná kamiónová doprava prestane komplikovať život ľudom žijúcim popri cestách nižšej triedy. Ministerstvo dopravy pripravilo rad opatrení. V rámci nich plánuje od januára budúceho roka rozšíriť spoplatnenú sieť ciest prvej triedy o 225 kilomerov, vrátane bratislavského obchvatu.

Zdroj: ministerstvo dopravy
Zdroj: ministerstvo dopravy
Zdroj: ministerstvo dopravy

Okrem toho sa zvýši aj počet úsekov ciest II. triedy, na ktoré bude zakázaný vjazd nákladného tranzitu. Pre cesty III. triedy bude platiť plošný zákaz pre nákladnú dopravu nad 12 t, s výnimkou dopravnej obsluhy. Na 140 križovatkách pribudnú zákazové značky, aby kamionisti nemohli obchádzať povinnosť platiť mýto a ničiť tak cesty, ktoré na takú intenzitu ťažkej dopravy neboli technicky a konštrukčne stavané.

Kamióny pod lupou

Ďalším opatrením je sledovanie všetkých ciest II. a III. triedy prostredníctva mýta s nulovou sadzbou. Hoci kamióny za jazdu platiť nebudú, štát získa podrobný prehľad nieln o tom, kadiaľ jazdia, ale predovšetkým o tom, kto vykonáva dopravnú obsluhu alebo iba obchádza mýtny systém. V rámci toho ministerstvo výrazne zvýši pokuty za obchádzanie mýta aj za porušenie zákazu vjazdu. Zároveň sa zdvihne mýto na cestách I. triedy, ktoré sú paralelné s diaľnicami a rýchlostnými cestami, aby sa kamióny nemali ako vyhnúť mýtu.

BANNER300

Veľkou zmenou prešli aj mýtne sadzby. Podľa informácií ministerstva do opatrení zapracovali návrh prepravcov, napríklad systém zliav pri najazdení určitého počtu kilometrov či úľavy pre najekologickejšie vozidlá. Na diaľniciach a rýchlostných cestách pre ne klesnú sadzby o štyri percentá a na cestách I. triedy o dve percentá. Prepravcovia so starším vozovým parkom zaplatia viac.

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Diskusia  ()

Video

Diskusia