Pravidelnú hygienu a starostlivosť vyžaduje nielen ľudské telo, ale aj vozidlo. Či už je to pravidelné čistenie klimatizácie, vysávanie a tepovanie interiéru alebo umývanie. Vonku je príjemne a pred ďalším zhoršením počasia máme ideálnu príležitosť na prvú výraznejšiu očistu automobilu. Preto sa tentokrát sa zameriame na čistenie exteriéru vozidla, konkrétne na veľmi časté chyby, ktorých sa dopúšťa nejeden motorista.

Kefy len v krajných prípadoch

Rozhodne nemienime nikoho odrádzať od automatickej umyvárne, nakoľko ide o veľmi rýchly a pohodlný spôsob vyčistenia auta. Chceme však poukázať na niektoré úskalia, ktoré so sebou prinášajú.

Automatická umývacia linka.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

V prvom rade je tu riziko poškodenia laku, predovšetkým vtedy, ak je vozidlo priveľmi znečistené. Ani predumytie nemusí odstrániť prach a hrubšie nečistoty, ktoré v kombinácii s kefami fungujú ako spoľahlivý brúsny papier. Navyše pri častom využívaní služieb automatických umyvární možno na slnku zbadať na laku stopy po kefách. Upozorňujeme však, že mnohé z uvedeného závisí aj od toho, ako sa prevádzkovateľ stará o čistotu a najmä o kvalitu materiálu na kefách.

Ak teda máte časové a finančné rezervy, využite na poriadne umytie radšej tzv. wapku alebo špecializovanú ručnú umyváreň. V súvislosti s ručným umývaním odporúčame overiť si referencie, napríklad u známych, pretože aj v tomto prípade je dôležitá nielen kvalita použitých čistiacich prostriedkov, ale aj kvalita práce. Ak si teda neumývate auto sami...