Poradie pätnástich elektromobilov má prekvapivého kráľa - napriek tvrdej konkurencii na tróne nesedí model prémiovej automobilky

Poradca Reálny dojazd e-áut: Prekvapiví víťazi testu

Foto: Auto Bild

27.3. 14:00 Elektrická budúcnosť dnes hýbe automobilovým svetom. V súvislosti s ňou sa objavujú pozitívne, ale i negatívne hlasy - každá minca má dve strany. Aké schopné sú elektromobily predávané aj u nás v súčasnosti?

Doby, keď kórejské automobilky motoristi vo všeobecnosti považovali za menejcenné už sú ďalekou minulosťou, mnohí vodiči im však úplne neveria ani dnes. Stále ich v porovnaní s európskou konkurenciou považujú za menej rozvinuté a ich produkty za nie dostatočne kvalitné. Kia či Hyundai však Európu vytrvalo presviedčajú o opaku a svedčí o tom i najnovší rebríček, ktorý zostavili členovia redakcie servera What Car?. S elektromobilmi jazdili v ronakých podmienkach v zmiešanom cykle a následne vyhodnotili namerané údaje.

Poradie pätnástich elektromobilov má prekvapivého kráľa - napriek tvrdej konkurencii na tróne nesedí model prémiovej automobilky
Poradie pätnástich elektromobilov má prekvapivého kráľa - napriek tvrdej konkurencii na tróne nesedí model prémiovej automobilky
Zdroj: Auto Bild

Britský automobilový magazín porovnal 15 elektromobilov a zisťoval pritom nielen ich reálny dojazd, ale aj efektivitu v skutočnej premávke. Kľúčovým faktorom pri elektroautách totiž nutne nemusí byť celkový dojazd - ten sa dá ovplyvňovať množstvom akumulátorových článkov zabudovaných v podvozku. Puncom výnimočnosti a technologickej vyspelosti je najmä dojazd prepočítaný na jednu kilowatthodinu. Tento údaj totiž presne ilustruje, aké efektívne je pohonné ústrojenstvo daného automobilu.

Najhoršie automobily v rebríčku na 1 kWh zdolajú 3,2 km, najlepšie však pri spotrebe rovnakého množstva elektrickej energie prejdú až o dva a pol kilometra viac. O rozdiel sa starajú rôzne faktory, svoju úlohu tu však okrem vyspelosti pohonu zohráva aj aerodynamika vozidiel či ich hmotnosť. Logika pri elektromobiloch je jednoznačná - vyššia efektivita znamená dlhší dojazd a potenciálne i väčšiu flexibilitu v oblasti zapracovania batérií.


TOP elektromobily - tieto majú v realite najväčší dojazd


Najväčším prekvapením rebríčka bude pre mnohých umiestnenie kórejských elektroáut. Koncern Hyundai a Kia jednoznačne ukazuje, že bezemisnému pohonu prikladajú veľkú váhu a jeho automobily sa vďaka tomu umiestnili na popredných priečkach. Kórejcom aktuálne neúspešne konkurujú napríklad aj prémiové značky, ktoré dnes Kia, ale najmä Hyundai, prekonáva. Treba však podotknúť, že ku finálnemu poradiu by určite malo čo povedať napríklad aj Audi, ich model e-tron však počas tohto testu ešte nebol k dispozícii.

Nástup elektromobility sprevádzajú optimistické i pesimistické správy - dnes ešte ich výraznejšie rozšírenie vyzerá ako sci-fi, ďalší technologický pokrok však môže znamenať prelom. Revolúciu by mali predstavovať aj najbližšie roky, kedy s vyspelými elektromobilmi konečne prídu všetci veľkí hráči. Trh sa začne plniť a my sme zvedaví, ako zareagujú klienti. Zatiaľ si môžu vyberať napríklad z týchto 15-tich vozidiel. Pre ktorý model by ste sa rozhodli vy?

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia